Refluks u starszych dzieci

U starszych dzieci refluks przybiera zdecydowanie groźniejsze objawy niż w przypadku niemowlaków. U starszych dzieci pojawiają się najczęściej kwaśne odbijania, bóle w nadbrzuszu oraz zgaga. U bardzo wielu dzieci pojawia się również uczucie piękącego bólu za mostkiem. Zazwyczaj zjawisku temu towarzyszy również wrażenie cofania się zjedzonego pokarmu do ust z pozostawieniem nieprzyjemnego kwaśnego smaku. Taki dyskomfort może trwać nawet 2 godziny i stan ten nasila się zawsze po zjedzeniu jakiegoś posiłku i przybraniu pozycji leżącej.

Najpopularniejsze objawy refluksu u starszych dzieci to trudność z połykaniem pokarmu oraz duża niechęć do jedzenia, apatia lub nadmierny niepokój, zaburzenia snu, zgaga lub ból w klatce piersiowej, bezdech oraz biegunka lub zaparcia. Objawy te oczywiście nie muszą występować wszystkie na raz. Najczęściej stwierdza się obecność jednej, góra dwóch z wyżej opisanych dolegliwości. Najbardziej niebezpieczną dolegliwością jest bezdech oraz zmiany zabarwienia skóry. Przy takich objawach konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.

Warto wspomnieć również, że refluks u dzieci starszych leczony jest zupełnie inaczej niż refluks u niemowlaków. Dzieciom powyżej 2 roku życia nie należy podawać produktów, które nasilają refluks. Nie można spożywać przede wszystkim czekolady oraz bardzo ostrych przypraw. W tej grupie wiekowej stosuje się również terapie polegające na stopniowym wzmacnianiu kuracji. Na początku dochodzi do zmian trybu życia. Stosuje się odpowiednią dietę i rezygnuje z niebezpiecznych posiłków. Kolejny krok z kolei skupia się na przyjmowaniu leków, które zobojętniają kwas solny i przyśpieszają opróżnienie naszego żołądka. Jeżeli zmiany te nie przynoszą rezultatu to przechodzi się do kolejnych modyfikacji terapii.

W zdecydowanej większości przypadków u dzieci powyżej 2-go roku życia do zwalczenia choroby refluksowej wystarczy leczenie zachowawcze. U dzieci starszych zdecydowanie częściej przeprowadzane są również zabiegi operacyjne, które mają na celu pokonanie choroby w sytuacjach, kiedy tradycyjne metody leczenia nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów.

One thought on “Refluks u starszych dzieci

  1. tina

    jak starsze dziecko ma refluks to przeczekanie tego okresu zazwyczaj nie pomoże i trzeba już udać się z tym do lekarza

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *