Refluks u niemowląt

Refluks u niemowląt występuje wówczas, kiedy spożyty pokarm znajdujący się w żołądku naszego dziecka, cofa się do przełyku, albo jamy ustnej i wydostaje się z powrotem na zewnątrz. Na refluks zwany potocznie ulewaniem cierpi bardzo wiele dzieci w wieku od 2 do 8 miesięcy. Należy pamiętać, że w tym wieku wylewanie jest zjawiskiem naturalnym i zazwyczaj nie wymaga ono leczenie. Taka jest po prostu fizjologia niemowlaka. Jeżeli jednak wylewanie jest bardzo obfite, albo nie ustaje po 12 miesiącu życia powinnyśmy z naszym niemowlakiem udać się do lekarza.

Ulewanie

Ulewanie bardzo często niepokoi młodych rodziców, chociaż wiąże się z nim praktycznie każde karmienie niemowląt. Ulewanie w pewny sensie może przypominać wymioty, a różnica jest w ilości wydalanego pokarmu. W przypadku wylewania pokarmu jest bardzo niewiele, a sam pokarm nie wydobywa się z żołądka pod dużym ciśnieniem. W przypadku wymiotów nasze dziecko będzie dodatkowo chlustać i wydalać zdecydowanie większą ilość pokarmu. W przypadku wylewania nasze dziecko będzie zachowywać się bardzo spokojnie bez płaczu. W przypadku gwałtownych wymiotów nasze dziecko może zachowywać się zupełnie inaczej. Wymioty powodują bardzo duży dyskomfort dlatego też, nasze dziecko może się złościć, płakać, a nawet krzyczeć. Wymiotom w przypadku wielu chorób może towarzyszyć również gorączka, która nigdy nie występuje przy ulewaniu.

Czy z refluksu idzie wyrosnąć?

Powszechnie panuje przekonanie, że ulewanie jest to przypadłość z którego nasze dziecko musi wyrosnąć same. Po części jest to prawda z racji tego, że mięsień zwieracz przełyku, który zapobiega cofaniu się pokarmu u niemowląt jest jeszcze niedojrzały i nie może dokładnie pełnić swojej roli. Należy pamiętać również, że ulewaniu sprzyja również bardzo łapczywe jedzenie oraz szybkie tempo ssania pokarmu. Dolegliwość ta wzbudza bardzo duży niepokój u rodziców, ale jest mało groźna. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy nasze dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Refluks może być również problemem u niemowlaków, które często łapią infekcje dróg oddechowych. Ulewanie u niemowląt może być również mniej dotkliwe jeżeli stosuje się odpowiednią dietę.

One thought on “Refluks u niemowląt

  1. maja

    u większości dzieci refluks ustaje i nie musimy się już nim więcej przejmować, także polecam bycie cierpliwą

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *