Dieta dla dzieci z refluksem

Jeżeli nasze dziecko choruje na refluks konieczna jest zmiana sposobu żywienia. W przypadku tej choroby, należy również pionizować nasze dziecko po każdym posiłku. Można podawać specjalne mieszanki AR – antyrefluksowe, które po spożyciu będą pęcznieć w żołądku naszego dziecka utrudniać będą cofanie pokarmu.

Dzieci, które są karmione sztucznie i które mają uczulenie na białka mleka krowiego powinni spożywać preparaty mlekozastępcze. Tutaj najlepiej spisują się Elcare lub Nutramigen. Refluks jeżeli zostanie szybko wykryty i prawidłowo leczony na szczęście szybko ustępuje, należy jednak pamiętać, że dieta naszego dziecka jest bardzo ważna, zwłaszcza, że po chorobie refluksji zacznie on bardzo szybko przybierać na wadze. Bardzo wielu lekarzy uważa również, że najlepsze co mogą robić mamy w przypadku gdy ich dziecko zachoruje na refluks to karmienie piersią.

Należy pamiętać, że to właśnie mleko matki jest pod względem odżywczym najlepszym pokarmem dla niemowlaka. Mleko od matki znacząco zmniejsza również ryzyko wystąpienia kwasowości u niemowlaka. Karmienie piersią pozwala też nawiązać prawdziwą silną więź pomiędzy dzieckiem, a matką. Specjaliści zalecają, aby w przypadku refluksu karmić niemowlaka bardzo niewielkimi ilościami pokarmu w odpowiednich odstępach czasu.

Dzięki określonym odstępom czasu układ trawienny niemowlaka nie będzie pod dużym naciskiem i zdecydowanie wydzielać będzie mniej kwasu. Po każdym posiłku powinnyśmy zadbać również o to, aby noworodkowi się odbiło. Dzięki odbiciu pokarmu usuwany jest kwas z żołądka dziecka i zdecydowanie zmniejsza się ryzyko cofnięcia się kwasu do przełyku.

Warto zaznaczyć również, że według najnowszych danych praktycznie połowa noworodków cierpi na refluks. W statystyk wynika również, że najbardziej narażeni na tą nieprzyjemną chorobę są wcześniaki (85% wcześniaków choruje na refluks). Na szczęście większość z niemowlaków wyrasta z tej choroby przed ukończeniem pierwszego roku życia. Odpowiednia dieta jest bardzo ważna zwłaszcza, że jest to bardzo częsta przypadłość u niemowlaków. Warto zadbać również o dietę nawet jeżeli nasze dziecko nie cierpi na refluks.

One thought on “Dieta dla dzieci z refluksem

  1. lobster

    dieta w ogóle ważna jest we wszystkim, nie tylko przy refluksie ale przy każdej dziedzinie życia

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *