Po czym poznać refluks u dzieci?

Po posiłku ulewa praktycznie większość niemowląt. Jeżeli jednak zauważymy, że czynność ta trwa zdecydowanie za długo, albo jest bardzo obfita to mogą to być objawy refluksu żołądkowo-przełykowego.

Troskliwe mamy powinny wiedzieć jak objawia się refluks i jak można jemu zaradzić. Jeżeli zaraz po karmieniu nasze dziecko ulewa, wymiotuje chlustająco i płacze z powodu bólu spowodowanym pieczeniem w żołądku to są najczęstsze objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Może zdarzyć się również, że wymioty naszego dziecka mogą być dodatkowo zabarwione krwią. Nasze podejrzenie refluksu powinny również wzbudzić nieprawidłowo funkcjonujący układ oddechowy naszego dziecka. Przewlekły kaszel, duszność, chrypka, napady świszczącego oddechu oraz ciągle nawracające zapalenia krtani mogą być objawami refluksu u Naszego dziecka.

Warto wspomnieć także, że refluksowi towarzyszy wiele chorób. Niemowlaki, które mają refluks bardzo często chorują na zapalenia ucha środkowego, wspomniane wcześniej nawracające zapalenie krtani oraz nawracające obturacyjne zapalenia oskrzeli. U starszych dzieci bardzo często pojawia się również zapalenie zatok nosa. Według lekarzy refluks jest chorobą, która może przyczynić się do występowania astmy oskrzelowej.

Kiedy nasze dziecko ma którekolwiek z wyżej wymienionych objaw powinnyśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Według specjalistów każde ulewanie wymaga konsultacji z lekarzem, zwłaszcza te które są bardzo nasilone i wcale nie ustępują z wiekiem. Jeżeli zauważyliśmy, że nasze dziecko bardzo słabo przybiera na wadze i wymiotuje z domieszka krwi oraz żółci to wizyta u lekarza jest nieunikniona. Najbardziej niepokoić powinni się rodzice u których dzieci refluks utrzymuje się powyżej 12 miesięcy. Dużo uwagi powinni poświęcić rodzice również dzieciom, które wcześniej były zdrowe i refluks pojawił się u nich nagle.

Statystycznie refluks pojawia się najczęściej u dzieci w wieku od 6 do 8 miesięcy. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie tej choroby i oczywiście jak najwcześniejsze leczenie. Niestety bardzo dużo rodzin nie zdaje sobie tak naprawdę sprawy z tego, że ich dziecku doskwiera ta choroba. Lekarze zalecają, aby zwracać uwagę nie tylko na ulewani, ale również na problemy z połykaniem, spożywaniem tylko małej porcji pokarmu oraz wszelkie trudności z karmieniem.

One thought on “Po czym poznać refluks u dzieci?

  1. justi

    przecież to widać na pierwszy rzut oka gdy dziecko ma refluks. po prostu jedzenie wylewa mu się samo z buzi. nie trzeba do tego jakiegoś specjalisty

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *