Refluks u dzieci

Refluks u dzieci i niemowląt – aż 50% noworodków i niemowląt do 3 miesiąca życia cierpi na tzw ulewanie. Pocieszający jest jednak fakt, iż dolegliwość ta zanika samoistnie i nie wiąże się z żadnymi, poważnymi konsekwencjami.

Refluks u dziecka objawia się wylaniem części przyjętego przez nie pokarmu. Zazwyczaj następuje od razu po spożyciu mleka (bez względu na to czy karmione jest piersią czy sztuczną mieszanką) bądź kilkanaście minut po nim. Najczęściej ulewanie jest praktycznie niezauważalne przez dziecko, to nie przynosi żadnego dyskomfortu czy bólu. Zdarza się jednak, że refluks objawia się gwałtownymi wymiotami, potocznie zwanymi chlustaniem – przy występowaniu tego rodzaju dolegliwości dziecko jest niespokojne i często płacze.

Za ulewanie odpowiedzialny jest w większości przypadku niedostatecznie rozwinięty jeszcze przewód pokarmowy a przede wszystkim niedojrzały jeszcze zwieracz dolny przełyku. Kolejną przyczyną może być przyjmowanie zbyt dużej ilości pokarmu bądź połykanie powietrza. O ile dziecko przybiera prawidłowo na wadze a ulewaniu nie towarzyszą żadne inne symptomy jego rodzice mogą być spokojni. Inaczej rzecz ma się w przypadku kiedy ulewaniu towarzyszą częste wymioty pod dużym ciśnieniem. Opiekunów zaniepokoić powinno także zbyt częste ulewanie bądź wydostawanie się nie tylko części, ale całej przyjętej dawki pokarmu. Co więcej, specjalistycznym badaniom powinno zostać poddane niemowlę, które podczas ulewania czy wymiotów jest niespokojne i płacze bądź takie, które podczas jedzenie ssie łapczywie a pobieranie mleka często przerywa. Warto też wiedzieć, że z refluksem u dzieci mogą być związane niebezpieczne choroby przełyku, częste infekcje dróg oddechowych a także zapalenia ucha środkowego.
Refluks w takiej postaci może powodować u dzieci uszkodzenie nabłonka przełyku i powstawanie w nim nadżerek. W takim wypadku konieczne jest wykonanie badań krwi dziecka oraz USG brzucha, lekarze często zlecają także wykonanie 24 godzinnej pH-metrii, której zadaniem jest pomiar stężenia kwasowości treści żołądkowej – wato wspomnieć, że dokładnie badanie tego rodzaju opisuje dr Konrad Kokurewicz w książce „Choroba Refluksowa Przełyku„.

W leczeniu refluksu u dzieci pomocna staje się zmiana schematu spożywania pokarmów przez dziecko. To nigdy nie powinno pobierać mleka w pozycji leżącej, dziecko zawsze powinno mieć główkę ułożoną wyżej aniżeli tułów. Po jedzenie zaleca się ułożenie dziecka na boku bądź noszenie go w pozycji pionowej, w celu „odbicia”.

 

2 thoughts on “Refluks u dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *