Życie z łysieniem bliznowaciejącym

By |

Każdy z nas chciałby być piękny i zdrowy. Często inwestujemy niemałe pieniądze w najlepsze fryzjerskie specyfiki, odżywki i apteczne suplementy, a tu z dnia na dzień dopada nas wredne choróbsko, które niszczy dotychczasowe nasze starania… O ile przyczyną łysienia w większości przypadków jest brak odpowiedniej stymulacji hormonalnej, zaburzenia na tle wieku, brak witamin, o tyle zdarzają się też przypadki, gdzie nie wiadomo dlaczego człowiekowi zaczynają wypadać włosy.

Jest to dość przykre, zwłaszcza u młodych kobiet czy nawet nastolatek, dla których brak owłosienia może przerodzić się w prawdziwą traumę. Jeśli i Ciebie dotknęła tajemnicza choroba, jaką jest łysienie bliznowaciejące, koniecznie przeczytaj ten artykuł…

Łysienie bliznowaciejące charakteryzuje się obecnością łącznotkankowej blizny na skórze głowy. Bywa, że czasem się skaleczymy, czy w jakikolwiek inny sposób zainicjujemy proces gojenia, choć niekiedy pojawia się ona samoistnie. Jeśli zauważymy u siebie obecność dziwnych, szorstkawych włókien na głowie, a z miejsc objętych procesem chorobowym nie wyrastają włosy, powinniśmy czym prędzej udać się do dermatologa. Nim zaczniemy panikować, należy zadać sobie pytanie czy w ostatnim czasie nie wydarzyło się coś, co mogłoby ewentualnie wpłynąć na powstanie choroby. Warto wiedzieć, że do rozwoju tkanki bliznowaciejącej predysponującymi czynnikami są urazy i infekcje. Łysienie bliznowaciejące można zacząć podejrzewać, dopiero wtedy, gdy na skórze głowy mieszki włosowe nie są już widoczne. Zwykle współistnieje to z obecnością stanu zapalnego, zapaleniem skóry i krostami. Czasem pojawia się dokuczliwy świąd i pieczenie. W przypadku zakażenia infekcją istnieje także możliwość występowania rumienia w okolicach objętych łysieniem. W badaniu histologicznym stwierdza się nasilony naciek komórek zapalnych. Limfocyty odpowiadają wówczas na antygen gospodarza, czyli naszego ciała. Początki rozwoju choroby są dokładnie takie same, jak przy każdym innym łysieniu – pokazują się gołe połacie skóry – łyse placki, które z biegiem czasu powiększają swoje rozmiary. Pojawiają się też krosty okołomieszkowe i stany zapalne w ich okolicach. Problem dotyczy na ogół czoła i skroni, choć stwierdza się czasem także łysienie w okolicach zausznych, ciemieniowych i potylicznych. Oczywiście, łysienie nie musi występować wyłącznie na skórze głowy. Często stwierdza się też obecność łysych płatów w pachach, pachwinach i miejscach intymnych. Czasami zmiany obejmują też brwi i rzęsy. W zdiagnozowaniu problemu może pomóc dermatolog, histopatolg czy trycholog.

LECZENIE I DIAGNOSTYKA

W pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie „ile znaczy dla nas zdrowie?”. Łysienie bliznowaciejące to nie tylko nieestetyczny objaw, ale przede wszystkim oznaka choroby podstawowej z towarzyszącymi jej mniej znaczącymi schorzeniami. O ile dotyczy ona wyłącznie samoistnego zajęcia skóry przez tkankę włóknistą, o tyle jest to niegroźne i właściwie nie wymaga leczenia, ale co jeśli nie znamy przyczyny choroby??? Warto ją poznać, bo może okazać się to groźnym schorzeniem wynikającym z autoagresji albo z obecnością bakterii, wirusów, grzybów… Współcześnie najlepszą metodą pozwalającą ocenić przyczynę choroby jest trichoskopia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *