Zapalenie oskrzeli u dziecka

Zapalenie oskrzeli u dzieci to bardzo często diagnozowana przypadłość. Zazwyczaj występuje zapalenie oskrzeli w postaci ostrej, czyli epizodycznej i trwającej około 10–14 dni. Rzadziej diagnozowane jest przewlekłe zapalenie oskrzeli lub nawrotowe zapalenie oskrzeli.

Nawrotowe zapalenie oskrzeli to co najmniej 4 incydenty zapalenia oskrzeli trwające minimum dwa tygodnie, na przestrzeni roku. Natomiast przewlekłe zapalenie płuc to objawy utrzymujące się minimum trzy miesiące w ciągu dwóch lat. Innym typem zapalenia jest obturacyjne zapalenie płuc, bardzo częste u dzieci w wieku przedszkolnym. Od ostrego zapalenia oskrzeli różni się tym, że może być powodowane nie tylko działaniem wirusów, ale także alergenów wziewnych, zimnego powietrza czy zanieczyszczeń powietrza.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Stan zapalny błony śluzowej oskrzeli jest najczęściej spowodowany adenowirusami, rhinowirusami, wirusem grypy i paragrypy. Częstym zakażeniom, przenoszonym drogą kropelkową, sprzyja przebywanie w zatłoczonych czy rzadko wietrzonych pomieszczeniach oraz ekspozycja na zimne powietrze. Stąd zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej występuje późną jesienią, zimą i wczesną wiosną.

Objawy zapalenia oskrzeli

Pierwszy etap choroby to zazwyczaj katar i podrażnienie gardła, z czasem pojawia się suchy kaszel. Następnie, w odpowiedzi na infekcję, dochodzi do nadmiernej produkcji wydzieliny w oskrzelach, a zatem pojawia się kaszel mokry. Jeśli dziecko jest małe i nie odkrztusza wydzieliny, a jedynie ją połyka, może pojawić się ból brzucha i wymioty.

Inne objawy zapalenia oskrzeli to gorączka (nie zawsze), osłabienie, duszności i trudności z oddychaniem. Z związku z łagodnym przebiegiem na początku choroby, zapalenie oskrzeli u dziecka często jest mylone z przeziębieniem. Nie powinno być jednak bagatelizowane – powikłania nieleczonego zapalenia oskrzeli są bowiem poważne. Może dojść do rozwoju zapalenia płuc, które u dzieci może przebiegać gwałtownie.

Fizjologiczna niedojrzałość układu oddechowego u dzieci sprzyja zwiększonej podatności na infekcje i cięższemu ich przebiegowi. Równie poważne konsekwencje pociąga za sobą przejście zapalenia oskrzeli w postać przewlekłą. Dochodzi do nieodwracalnych zmian w układzie oddechowym, m. in. zwężenia światła oskrzeli i obstrukcyjnej niewydolności płuc.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli

Jak zatem leczyć zapalenie oskrzeli? Jak każdą infekcję wirusową, zapalenie oskrzeli u dziecka leczone jest objawowo. W okresie kaszlu suchego, stosowane są zatem leki hamujące odruch kaszlowy, zaś kaszel mokry wymaga stosowania leków mukolitycznych. Wspomagają one rozrzedzanie wydzieliny oskrzelowej i jej odkrztuszanie.

Organizm dziecka w czasie choroby można wzmocnić przy pomocy naturalnych środków na odporność – miodu, cytryny, czosnku czy soku z malin. W razie wysokiej gorączki podaje się leki przeciwgorączkowe.

Ważnym elementem terapii jest oklepywanie pleców, częste wietrzenie pomieszczeń i dbanie o optymalną temperaturę wnętrz (około 18 stopni Celsjusza) i nawilżenie powietrza. Takie postępowanie ułatwia oddychanie i łagodzi uciążliwe objawy choroby.

2 thoughts on “Zapalenie oskrzeli u dziecka

  1. prostopadły

    Zapalenie oskrzeli u dzieci nie jest przeziębieniem, ale rzeczywiście może być tak, że początkowo niektóre objawy mogą być podobne. Ale im dalej w las, tym bardziej jasne, że to zapalenie płuc. I nie można się dać przekonać, że to nic takiego, bo zapalenie oskrzeli trzeba jak najszybciej zacząć leczyć.

    Reply
  2. Yanko

    Przede wszystkim leczenie zapalenia oskrzeli u dziecka jest całkiem inne niż leczenie przeziębienia, na które często wystarczy dosłownie trochę witaminy C i przeczekanie choroby. Przy zapaleniu oskrzeli, jak się będzie chciało zastosować podobną metodę, to praktycznie na pewno okaże się, że pojawi się zapalenie płuc, a to 3-4 tygodnie wyjęte z kalendarza.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *