Wskazania do wykonania testu na obecność wirusa HPV

By |

Test HPV umożliwia szybkie zdiagnozowanie istnienia wirusa w organizmie. Jest to niezwykle istotne dla możliwości leczenia, ponieważ ekspresowa diagnoza pozwala na zatrzymanie rozwoju choroby. Niezwykle istotne jest, aby w sytuacjach, w których ryzyko infekcji jest podwyższone, stosunkowo często wykonywać test na obecność wirusa HPV.

Wirus HPV jest niezwykle groźnym wirusem, który powoduje szereg chorób nowotworowych. Najczęściej przewlekła infekcja z udziałem tego wirusa powoduje raka szyjki macicy. Co roku setki tysięcy kobiet umiera na tą przypadłość. W zasadzie nie ma w pełni skutecznej metody leczenia tej choroby, szczególnie w jej fazie inwazyjnej, dlatego ogromną uwagę przykłada się do kwestii profilaktyki. Jej elementem jest zapobieganie zarażeniom wirusem HPV. W tym celu stosuje się dobrowolne szczepienia u młodych dziewczyn oraz organizuje się akcje edukacyjne, które uświadamiają kobietom, jak niebezpieczny może być wirus brodawczaka ludzkiego.

Wskazaniem do wykonania testu HPV, a także innych badań, jest prowadzenie bujnego życia seksualnego z wieloma partnerami. Należy unikać takich sytuacji, ponieważ znacząco zwiększają one prawdopodobieństwo zakażenia. Nie da się ukryć, że przygodny seks cieszy się dużą popularnością. Jest to jednak niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Często nie zdają sobie sprawy, że mogą być nosicielami wirusa HPV i właśnie zarażają nim drugą osobę. Wynika to z faktu, że infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo.

Duże znaczenie ma wykonanie testu HPV u kobiet w ciąży. Przede wszystkim kobieta, która jest nosicielką groźnego wirusa, może mieć problem z donoszeniem ciąży w jej pierwszych stadiach. Ponadto dziecko, które zostanie podczas porodu zainfekowane wirusem HPV, może cierpieć z powodu brodawczakowatości krtani. Do zakażenia podczas porodu dochodzi stosunkowo często – zarówno w przypadku porodu klasycznego, jak i cesarskiego cięcia. W przypadku, gdy kobieta dopiero stara się o dziecko, a mogła być narażona za zarażenie wirusem HPV, powinna wykonać test. Jeżeli wynik jest pozytywny, powinna powstrzymać się z planowaniem dziecka do czasu, aż w pełni wyzdrowieje.

Czytaj także: Więcej informacji na temat testu HPV

W ramach profilaktyki raka szyjki macicy u kobiet powyżej trzydziestego roku życia co dwa lub trzy lata przeprowadza się badania przesiewowe, mające na celu wykluczenie ich z grona osób potencjalnie zagrożonych rakiem szyjki macicy. Jednym z elementów takiego badania przesiewowego jest cytologia. Jeśli jej wynik będzie sygnalizował nieprawidłowości, zlecany jest test HPV. Ponadto takie badanie stosuje się w przypadku, gdy kobieta była już wcześniej chora na dysplazję szyjki macicy bądź taka szyjki macicy w swej inwazyjnej postaci.

W przypadku, gdy u kobiety występują ciągle powracające zakażenia dróg rodnych, może to być sygnał do wykonania badania na obecność wirusa HPV w organizmie. Ponadto może się okazać konieczność wizyty u lekarza, który z pewnością będzie mógł stwierdzić, czy takie przypadłości mogą mieć związek z infekcją wirusa HPV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *