Trichogram – badanie włosów

Trichogram jest innowacyjną metodą stosowaną do diagnostyki łysienia oraz do monitorowania postępów terapii leczniczej. Badanie wykonuje się za pomocą videodermatoskopu, czyli kamery z dużym powiększeniem. Taka komputerowa analiza włosów oraz skóry głowy pozwala na rozpoznanie przyczyny nadmiernej utraty włosów bądź też ukierunkowanie dalszych poszukiwań. Wykorzystując trichogram mamy do dyspozycji funkcję archiwizacji obrazu, dzięki czemu można porównać aktualne wyniki z tymi uzyskanymi podczas ostatnio przeprowadzanego badania.

Badanie za pomocą trichogramu, czyli mikroskopowa diagnostyka włosów

Trychologa jest nauką o włosach, która od wielu lat stosuje mikroskopową diagnostykę włosów oraz owłosionej skóry głowy. Trichogram jest badaniem polegającym na mikroskopowej ocenie około stu włosów pobranych z około czterech czy też pięciu okolic owłosionej skóry głowy. Trichogram nie można wykonać z włosów, które same wypadły, ponieważ w normalnych warunkach wypadają tylko włosy Telogenowe. Próbkę włosów pobiera lekarz lub przeszkolony personel. Do badania wystarczy próbka mająca od pięćdziesięciu do stu włosów. Służy to do oceny stanu mieszków włosowych oraz łodygi włosa, co z kolei jest pomocne przy ustalaniu przyczyny nadmiernego wypadania włosów czy też łysienia. Rozpoznanie źródła problemu jest niezbędne do prawidłowego doboru leczenia. Nie każdy typ łysienia można bowiem leczyć tą samą metodą. Zanim więc specjalista zdecyduje się na leczenie ogólne, miejscowe czy też zleci mezoterapię, musi najpierw rozpoznać przyczynę wypadania włosów, w czym niezwykle pomocny jest trichogram.

Więcej o tym badaniu na stronie: http://drtrycholog.pl/zabiegi/trichogram/

Dla kogo przeznaczone jest mikroskopowe badanie za pomocą trichogramu?

Trichogram wykonuje się w każdym przypadku łysienia u kobiet, natomiast u mężczyzn tylko w przypadku niejednoznacznego rozpoznania łysienia androgenowego. Stosuje się je także jako jedną z metod diagnostyki genetycznie uwarunkowanych zespołów uszkodzenia łodygi włosa. Wykonanie trichogram jest zalecane także przy wypadaniu włosów na skutek procesu chorobowego, jak również bez ustalonej przyczyny.

Do wykonania trichogram nie ma konieczności posiadania skierowania od lekarza, ale warto udać się wcześniej do specjalisty w celu wykluczenia ewentualnych chorób czy też niedoborów.

Trichogram – jak wygląda zabieg?

Jak się przygotować do badania?

Na trzy do czterech dni przed datą wykonania trichogram nie wolno myć włosów. W tym czasie należy także zaniechać stosowania wszelkiego rodzaju kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów oraz preparatów leczniczych. Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie można robić trwałej ondulacji włosów ani tez ich farbować. W przypadku osób, które regularnie farbują włosy, należy poczekać aż pojawi się dwucentymetrowy odrost. Jeśli natomiast pacjent ma krótkie włosy czy też ogoloną głowę, to trzeba poczekać aż włosy odrosną do długości przynajmniej pół centymetra.

Pamiętać należy o tym, że trichogram nie leczy wypadania włosów, ponieważ jest jedynie badaniem diagnostycznym, które pozwala na rozpoznanie przyczyny łysienia oraz dobranie skutecznej metody leczenia. Wynik dostępny jest w postaci elektronicznej lub papierowej.

Więcej: portaldermatologiczny.pl

2 thoughts on “Trichogram – badanie włosów

 1. Malwens

  W Polsce łysienie często w ogóle nie jest uważane za problem dermatologiczny, a przecież jest to jedna z wielu dolegliwości, które realnie wpływają na jakość życia. Zwłaszcza, że – co często jest totalnie lekceważona, albo nawet wyśmiewane – łysienie to nie tylko problem mężczyzn. Często też kłopoty skórne, które powodują łysienie, mają też kobiety i to coraz młodsze.

  Reply
  1. Czarny

   No z tym często to przesadziłeś. Owszem, kobiety też mają problemy z łysieniem, ale raczej jest to wypadanie włosów, przerzedzanie się ich, a nie klasyczne zakola czy gniazdka, które są normalne u nas, facetów. U kobiet raczej jest to powodowane problemami dermatologicznymi, a jeszcze częściej zmianami hormonalnymi, endokrynologicznymi itd.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *