Stłuczenia stopy

Często powstającym schorzeniem u osób aktywnych fizycznie są stłuczenia stopy. Zazwyczaj są one niegroźne, jednak powodują dotkliwy ból przez okres nawet dziesięciu dni. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia, które znacząco ukoi ból i zapobiegnie powstaniu stanu zapalnego.

Najczęstszą przyczyną stłuczeń jest nieszczęśliwy upadek na twarde podłoże. Jest on szczególnie groźny, gdy miał miejsce z jakiegoś podwyższenia, na przykład parapetu okna. Czasami przyczyną stłuczeń stopy jest również otrzymanie ciosu twardym przedmiotem. Niezbędna jest szybka reakcja, ponieważ chłodny kompres przyłożony w bolące miejsce zaraz po wydarzeniu powodującym uszczerbek na zdrowiu pozytywnie wpływa na zmniejszenie dolegliwości schorzenia.

Zobacz także: http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Poradnia Ortopedyczna – Lifemedica Gdańsk. Ortopeda w Gdańsku.

W wyniku stłuczenia naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą pękają. Wskutek tego krew wylewa się, tworząc obrzęk oraz siniaka. Przypadłość jest bardzo bolesna, szczególnie nasila się podczas próby ruchu, który wymaga udziału stłuczonego miejsca. Z czasem siniak się wchłania, dzięki czemu nasza skóra odzyskuje naturalną barwę. Jeżeli zaraz po upadku zastosowaliśmy odpowiedni kompres, dolegliwości bólowe powinny być dużo mniej dotkliwe, a siniak znacząco mniejszy. Jeżeli podejrzewamy, że mogło dojść do złamania, należy zgłosić się do przychodni. Ortopeda będzie nam w stanie powiedzieć, czy nasze obawy znajdują potwierdzenie. Może wystąpić konieczność wykonania odpowiednich badań, takich jak USG stopy czy USG stawu skokowego, w zależności od lokalizacji schorzenia.

W leczeniu stłuczenia niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich okładów. Dobrym działaniem cechuje się lód, jednak należy pamiętać, że trzeba go aplikować przez woreczek lub tkaninę. Bezpośredni kontakt lodu ze skórą może powodować odmrożenia, dlatego nie warto z jednego schorzenia popadać w drugie. Działanie lodu zmniejsza krwiaka oraz znacząco wpływa na proces zatrzymania krwawienia.

Jako że stłuczenia powodują ból, należy zastosować odpowiednie środki farmakologiczne. Przede wszystkim przydatne są analgetyki, których celem jest czasowe uśmierzenie bólu. Warto pamiętać, że nie tylko środki farmakologiczne stosuje się w procesie zmniejszenia bolesności. Dobrym przykładem jest krioterapia, jeden z zabiegów fizykoterapii, który znacząco może zmniejszyć uciążliwość doznawanego bólu. Ponadto warto zaopatrzyć się w specjalne środki, które przyspieszą gojenie się stłuczenia. Możemy je nabyć w każdej aptece. Przede wszystkim będą to specjalne maści, które należy aplikować miejscowo. Ponadto można stosować leki doustne, które znacząco uśmierzą ból i przyspieszą proces gojenia się stłuczenia. Jeżeli ból nie przechodzi po dziesięciu dniach, należy udać się do lekarza w celu sprawdzenia, czy nie zaszły zmiany w organizmie, które są przyczyną przenikliwego bólu w okolicy stopy.

Więcej na stronie: http://ortopedico.pl

2 thoughts on “Stłuczenia stopy

  1. Edwin Van der Saar

    Krioterapia na stłuczenia stopy jest najlepsza. Polecam stosowanie tego co najlepsze, bo okazuje się, że wszyscy stosują to co jest najłatwiejsze, a nie okazuje się potem, że połowa nie działa. To znaczy działa, ale po co stosować coś, co się przez pięć serii powtarza, jak można zrobić tak, że po jednym zabiegu jest już po wszystkim.

    Reply
  2. robol

    Jak pracowałem w Makro w Przejazdowie, to na stopę spadł mi wielki karton z jakimiś towarami. Miałem na 100 proc. pęknięcia kości, stan zapalny, wielkie spuchnięcie i inne dolegliwości. Ale szef zmiany robił wszystko, żeby sprawie ukręcić łeb i żeby nie było problemów z BHP i załatwiania papierów. Do domu i po wszystkim…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *