Skuteczne leczenie rwy kulszowej

Bez względu na przyczyny rwy kulszowej, gdy tylko pojawią się jej pierwsze objawy rwy kulszowej, należy zastosować jedną z dostępnych form jej leczenia. Jeśli chodzi o metody leczenia rwy kulszowej, można podzielić je na cztery zasadnicze rodzaje: leczenie zastrzykami, leczenie farmakologiczne, fizjoterapię oraz fizykoterapię, a także leczenie operacyjne.

To, która metoda zostanie zastosowana, jest zależne od tego jakie są objawy rwy kulszowej w konkretnym przypadku, z jakim występują one natężeniem oraz jaki jest stopień zaawansowania schorzenia. Dużo zależy więc od indywidualnych cech osoby, którą dotknął problem rwy kulszowej.

Leczenie rwy kulszowej zastrzykami

Dobre i bardzo szybkie w porównaniu z innymi metodami efekty w leczeniu rwy kulszowej dają zastrzyki aplikowane bezpośrednio w miejsce uciśniętego korzenia nerwowego. Do takich zastrzyków należą zastrzyki nadtwardówkowe, które umożliwiają osiągniecie precyzyjnej blokady kręgosłupa, likwidującej bardzo szybko obrzęk i zapalenie nerwów oraz zmniejszającej ucisk. Ból związany z rwą kulszową, dzięki zastrzykom, szybko ustępuje, dzięki bezpośredniej ich aplikacji w miejsce objęte schorzeniem. Sporym plusem takich zastrzyków jest także to, że pacjent po ich aplikacji bardzo szybko może udać się do domu.

Farmakologiczne leczenie rwy kulszowej

W farmakologicznym leczeniu rwy kulszowej stosuje się nie tylko leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty, ale także leki rozluźniające mięśnie, preparaty uspokajające i leki nasenne. Gdy ich działanie jest zbyt słabe i ból oraz inne dolegliwości związane z rwą kulszową nie ustępują po ok. 7-10 dniach, lekarz przepisuje specjalne opioidowe leki przeciwbólowe, przeznaczone na bóle o dużym natężeniu, które zazwyczaj po kilku tygodniach kuracji sprawiają, że osoba, którą dotknęła rwa kulszowa może normalnie funkcjonować w ciągu dnia i wysypia się w nocy.

Fizjoterapia i fizykoterapia w leczeniu rwy kulszowej

W leczeniu rwy kulszowej bardzo pomocna może być fizjoterapia. Ćwiczenia rehabilitacyjne i lecznicze masaże wykonywane po ustąpieniu bólu służą nie tylko wzmocnieniu siły mięśni oraz rozciągnięciu nerwu kulszowego, ale także korygowaniu wad postawy, by w przyszłości uniknąć uciążliwych dolegliwości. Bardzo pozytywne efekty daje także dostępna w profesjonalnych ośrodkach terapeutycznych fizykoterapia. Mowa tutaj o oddziaływaniu na dotknięte schorzeniem miejsca za pomocą ich nagrzewania, działania prądem, polem magnetycznym czy też światłem laserowym. Co prawda metody te nie należą do najtańszych, ale warto jest w nie mimo wszystko zainwestować, ponieważ w nieinwazyjny sposób można za ich pomocą poprawić swoje samopoczucie i zlikwidować dolegliwości związane z rwą kulszową na tyle, żeby móc w normalny sposób funkcjonować w życiu codziennym. Łącząc te metody z farmakoterapią lub z zastrzykami istnieje możliwość osiągnięcia znakomitych efektów leczenia porównywalnych ze stanem pełni zdrowia.

Operacyjne leczenie rwy kulszowej

Operacyjne leczenie rwy kulszowej to ostateczność. Tą metodę leczenia należy zastosować w sytuacji, gdy ucisk na nerw kulszowy jest tak duży, że powoduje osłabienie czucia i mięśni kończyn dolnych, a także gdy wskutek niego następuje utrata kontroli nad oddawaniem moczu lub stolca.

Wskazanie do leczenia operacyjnego następuje po konsultacji z ortopedą lub też z neurochirurgiem. Operacyjne leczenie rwy kulszowej przyspiesza ustąpienie związanego z nią bólu, jednakże niekoniecznie musi ono oznaczać ostateczne pozbycie się wszelkich związanych z nią dolegliwości.

2 thoughts on “Skuteczne leczenie rwy kulszowej

  1. fizyk

    Najlepsze leczenie rwy kulszowej to fizykoterapia, a nie zastrzyki i inne pajacowanie. Przy atakach rwy kulszowej nie pomogły mi żadne antybiotyki, ani inne leki. O tabletkach możecie zapomnieć, to jak placebo.

    Reply
  2. humanista

    A ja polecam operację na rwę kulszową. Fizjoterapia na pewno pomaga, ale potem. Dopiero po wyleczeniu rwy kulszowej można stosować te wszystkie zabiegi, a nie w trakcie, ani zamiast nich.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *