Nieprzyjemny zapach z pochwy

By |

Nieprzyjemny zapach z pochwy to najczęstsza dolegliwość, na którą skarżą się kobiety podczas wizyty u ginekologa. I choć każda z nich posiada swoją naturalną woń, to jeśli staje się ona przykra i drażniąca należy jak najszybciej udać się do lekarza. Może bowiem oznaczać to, że naszą pochwę zaatakowały bakterie bądź grzyby. Przyczyną niekoniecznie musi być nieprawidłowa higiena, a na przykład zły dobór środków myjących i spadek pałeczek kwasu mlekowego, które stanowiły ochronę w miejscach intymnych. Dodatkowym objawem towarzyszącym przykremu zapachowi pochwy mogą być upławy. Wydzielina o różnym kolorze, np. zielonym czy żółtym, a także o różnej gęstości może pomóc określić postać zakażenia. Najpewniejszym jednak środkiem do postawienia diagnozy i wprowadzenia skutecznego leczenia są testy PCR.


Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pochwy

Główną przyczyną przykrego zapachu pochwy jest zaburzenie flory mikrobiologicznej miejsc intymnych kobiety. Za prawidłowe jej funkcjonowanie odpowiadają pałeczki kwasu mlekowego, jeśli ich ilość znacznie się zmniejszy, wtedy patogeny zaczynają atakować. Może do tego dojść wtedy jeśli kobieta często zmienia partnerów seksualnych, korzysta z nieprawidłowych środków do higieny intymnej lub stosuje kuracje hormonalne. Jak podaje dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska, najczęstszym powodem nieprzyjemnego zapachu pochwy jest zakażenie drożdżakami lub grzybica miejsc intymnych. –Przykry zapach pochwy połączony z żółtawą bądź zieloną, i pienistą wydzieliną jest objawem rzęsistka pochwowego. Dodatkowo może w tym przypadku także dojść do plamienia. Rybi zapach pochwy jest natomiast zwiastunem zakażenia bakteryjnego- tłumaczy lekarz. Grzybica pochwy objawia się przede wszystkim silnym swędzeniem i pieczeniem okolic intymnych, z pochwy wydobywa się zapach drożdży oraz białe, grudkowate upławy. Do tego rodzaju infekcji dochodzi najczęściej po antybiotykoterapii stosowanej bez leków osłonowych.

Wizyta u lekarza i Testy PCR – czyli diagnozujemy przykry zapach pochwy

Każda infekcja miejsc intymnych grozi wieloma powikłaniami. Zatem powinna jak najszybciej zostać zdiagnozowana przez lekarza, który zaaplikuje odpowiednią kurację. Niestety, wiele kobiet infekcje intymne nadal uważa za temat tabu i wstydzi się zasięgnąć porady specjalisty. Dlatego warto, aby w momencie zauważenia pierwszych objawów choroby, mogły same, w domowych, spokojnych i niekrępujących warunkach, wykonać testy diagnozujące. To właśnie między innymi dla nich stworzono Testy PCR, dostępne na naszej stronie internetowej. Są one bardzo dokładne i czułe. Potrafią one wykryć między innymi aż 10 patogenów wywołujących zakażenia bakteriami miejsc intymnych i objawiających się rybim zapachem pochwy. Dzięki nim kobieta będzie dokładnie wiedziała czy musi poddać się leczeniu na grzybicę, rzeżączkę, chlamydię, waginozę czy też na przykład kiłę. Testy oprócz dokładnej diagnozy dają także uczucie komfortu podczas badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *