Łysienie androgenowe

By |

Łysienie androgenowe to przewlekła choroba uwarunkowana genetycznie, która prowadzi do niebliznowaciejącego łysienia spowodowanego miniaturyzacją mieszków włosowych. Powszechnie uważana za jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, bo stanowi ok 95% wszystkich przypadków łysienia.

PRZYCZYNY ŁYSIENIA ANDROGENOWEGO

Na wystąpienie łysienia androgenowgo wpływ mają czynniki zarówno genetyczne, jak i środowiskowe, a jej przyczyny nie są do końca zbadane. Z tego co powszechnie zdołano ustalić, to, że w katagenie, będącym fazą przejściową cyklu porostu włosów, zmniejszą się procesy metaboliczne we włosie, który ulega skróceniu i traci łączność z brodawką. Następnie włos wchodzi w fazę telogenu (spoczynku), gdzie dochodzi do dalszego ścierania się włosa, zakończonego jego wypadnięciem. U zdrowego człowieka fazy te zachodzą niesynchornicznie, co oznacza, że większość włosów jest w fazie anagenowej, podczas gdy faza telogenowa to zaledwie 15% wszystkich włosów. U osób z łysieniem androgenowym ilość włosów będących w fazie telogenowej podwójnie wzrasta.

Według badań za łysienie androgenowe w dużym stopniu odpowiedzialne są hormony zwane androgenami, które pełnią istotną rolę w rozwoju płciowym mężczyzn, ale również regulują popęd płciowy oraz wzrost włosów.

Mimo tego, że czynniki genetyczne zdają się mieć znaczący wpływ na stan i kondycję włosów, to nie należy pamiętać, że tryb życie również ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Trudne warunki życia i stres przyczyniają się do zwiększenia liczby osób zmagających się z problemem nadmiernego wypadania włosów i łysienia.

OBJAWY ŁYSIENIA ANDROGENOWEGO

Pierwsze objawy łysienia androgenowego pojawiają się u mężczyzn pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, z kolei u kobiet nieco powyżej 30 lat.

Łysienie u mężczyzn rozpoczyna się powiększeniem kątów czołowo – skroniowych, a następnie znacznym przerzedzeniem u szczytu głowy. Natomiast u kobiet łysienie zaczyna się od powiększania przedziałka widocznego podczas czesania. Ponadto dochodzi do wyraźnego rozlanego przerzedzenia włosów na szycie głowy z zachowaniem ok. 3-centymetrowego rąbka owłosienia w okolicy czołowej.

LECZENIE ŁYSIENIA ANDROGENOWEGO

Leczenie łysienia androgenowego nie zawsze staje się konieczność. Mężczyźni dotknięci schorzeniem w większości przypadku akceptują taki stan rzeczy i nie decydują się na kurację. Dla pozostałych osób zmagających się z chorobą dostępne są różne sposoby radzenia sobie z dolegliwościami, które pozwalają zatrzymać, albo przynajmniej ograniczyć utratę włosów. We wczesnych fazach łysienia jest nawet możliwy jest nawet wzrost włosów w obszarach, na których nastąpiła ich utrata. Lekarze dermatolodzy zazwyczaj zalecają przyjmowanie leków odpowiedzialnych za rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry i miejscowej poprawy krążenia, co hamuje postęp łysienia, ale jest to rodzaj terapii bardzo krótkotrwały i kiedy tylko zaprzestajemy przyjmowania leków, włosy na powrót zaczynają wypadać. Z kolei u kobiet, u których stwierdzono podwyższony poziom androgenów, stosuje się leki regulujące ich poziom, a zazwyczaj są to estrogeny i octan cyproteronu, czyli składniki tabletek antykoncepcyjnych.

Jeżeli jednak doszło do trwałego zniszczenia mieszków włosowych, wyżej wymienione, nieinwazyjne sposoby nie będą skuteczne. Aby zakryć obszary dotknięte łysieniem konieczny i najbardziej skuteczny może okazać się przeszczep włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *