Leczenie łupieżu pstrego

Łupież pstry to jedna z częściej występujących a jednocześnie najtrudniejszych w leczeniu chorób dermatologicznych. Etiologia tego schorzenia należy do stosunkowo skomplikowanych: wiadomo. że bezpośrednią przyczyną powstawania stanu chorobowego stanowi nadmierne, niekontrolowane namnażanie się drożdżaków z rodzin Malassezia globosa lub Malassezia furfur, które stanowią naturalną składową mikroflory naszego naskórka. Grzyby te bytują na naszej skórze przez cały czas, odżywiając się łojem oraz naskórkiem, jednak na skutek występowania określonych czynników może dojść do ich niekontrolowanego namnażania się, co z kolei wywołuje stan chorobowy.
Co to jest łupież pstry? Jak go rozpoznać i jak leczyć.

Łupież pstry: przyczyny

Jak wspomniano, drożdżaki z rodzin Malassezia globosa oraz Malassezia furfur, których nadmierne namnażanie się stanowi bezpośrednią przyczynę stanu chorobowego znanego w terminologii medycznej jako łupież pstry, naturalnie bytują na naszej skórze, odżywiając się głównie łojem. Oznacza to, że podstawową przyczyną sprzyjającą namnażaniu się tych grzybów będzie zwiększone wydzielanie łoju. Z tego powodu łupież pstry często występuje u osób młodych, w przypadku których na skutek naturalnych procesów zachodzących w organiźmie dochodzi do bardziej intensywnej pracy gruczołów łojowych, a także u osób cierpiących na niektóre inne schorzenia dermatologiczne, takie jak na przykład łojotokowe zapalenie skóry. Czynnikiem sprzyjącym wykształcaniu się łupieżu pstrego jest również tłusta dieta, naturalna tłustość cery a także nadmierna potliwość(obserwuje się na przykład, że choroba występuje znacznie częściej w ciepłym i wilgotnym klimacie).

Oprócz tego, do czynników ryzyka jeżeli chodzi o łupież pstry należą również: nadmierna ekspozycja na słońce, wiatr lub mróz, ekspozycja na promieniowanie ulttrafioletowe, zaburzenia pracy układu hormomalnego (na przykład wskutek menopauzy, niektórych chorób lub zażywania leków stereoidowych). Przyczyną łupieżu pstrego może być wreszcie również zmniejszona miejscowa lub ogólna odporność organizmu, do jakiej dochodzi na przykład wskutek niektórych poważnych chorób ogólnoustrojowych o charakterze autoimmunologicznym, takich jak toczeń rumieniowaty. Wreszcie do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na łupież pstry należy zaliczyć także nieprawidłową codzienną dietę(zbyt dużo tłustych potraw, zbyt mało witamin) oraz korzystanie z używek, w tym przede wszystkim palenie papierosów.

Czytaj także: Objawy i leczenie łupieżu pstrego.

Leczenie łupieżu pstrego

Niestety, leczenie łupieżu pstrego nie należy do łatwych. Jak wiele innych chorób dermatologicznych o podłożu grzybiczym, schorzenie to wykazuje silną tendencję do nawrotów. Z tego powodu, aby podstawowe leczenie, oparte na farmakologii, mogło być naprawdę skuteczne, musi zostać uzupełnione o odpowiednią dietę, unikanie czynników drażniących, a także pielęgnację skóry przy użyciu wysokiej jakości dermokosmetyków, takich jak preparaty Pityver. Standardowo leczenie farmakologiczne łupieżu pstrego polega na stosowaniu domiejscowych preparatów antrgrzybiczych. W cięższych przypadkach stosuje się również leczenie preparatami podawanymi doustnie.

2 thoughts on “Leczenie łupieżu pstrego

  1. Sławoj nie Leszek

    Niektórzy dermatolodzy to jest śmiech na sali. Idę na prywatną wizytę i mówię, że moim zdaniem to jest łupież pstry, bo brat miał praktycznie identyczne objawy, a ten wielce obrażony książę, że mu pacjent śmie wskazówki dawać. Kurde, nie dość, że człowiek podaje diagnozę praktycznie na tacy, płaci 150 zł za wizytę, bo tylko chce szybką receptę, a ten fochy stroi!

    Reply
  2. wodnik

    Dlatego nie ma co liczyć na lekarzy, lepiej wziąć leczenie łupieżu pstrego we własne ręce niż liczyć na kogoś, nawet jak jest lekarzem. Nie zawsze się uda, ale trzeba próbować i to jest najważniejsze. Ten cały Pityver, o którym teraz wszyscy mówią może być dobrym rozwiązaniem. Ja wprawdzie jeszcze nie próbowałem, ale znam ludzio, którym pomogło i nie są to jacyś fantaści.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *