Krwiomocz oznaką charakterystycznych chorób męskich i kobiecych

Istnieje wiele różnic w budowie ciała kobiet i mężczyzn. Również w organizmach obu płci zachodzą różne zjawiska. Z tego też względu, istnieją choroby charakterystyczne dla kobiet oraz te, które dotyczą tylko mężczyzn. Jednakże, często różne choroby dają u kobiet i mężczyzn takie same objawy. Przykładem może być tu krwiomocz.

Krew w moczu – co oznacza u kobiet?

Jeśli krwiomocz pojawia się u kobiety, pierwszym przypuszczeniem co do jego przyczyny jest zapalenie dróg układu moczowego. Ze względu na budowę tego układu jest to częste schorzenie u kobiet. Przeważnie dotyczy pęcherza, jednak są wyjątki. Czasami stan zapalny może ulokować się w cewce moczowej, a nieraz nawet w nerkach. W każdym z tych przypadków daje on kilka objawów, wśród których jest krew w moczu.

Więcej: http://krwiomocz.net.pl/krwiomocz/krew-w-moczu-u-kobiety/

Ponadto, u kobiet może pojawić się także bardzo nieprzyjemna dolegliwość nazywana endometriozą. Jest to dolegliwość, która nazywana jest również podwójną miesiączką. Nazwa wywodzi się stąd, że w przypadku endometriozy krwawienie miesiączkowe ma miejsce nie tylko w macicy, ale również w różnych miejscach poza nią. Wynika to z tego, że komórki pochodzące z warstwy śluzówki macicy odrywają się i rozpoczynają wędrówkę po organizmie.

Krwiomocz jest nieodłącznym elementem endometriozy. Jednakże, stanowi problem tylko w czasie miesiączkowania. Gdy miesiączka mija, krew z moczu również natychmiast znika.

Endometrioza to schorzenie wymagające interwencji lekarza, gdyż samoistnie nigdy nie mija. Narażone są szczególnie kobiety w podeszłym wieku, choć sporadycznie zdarzają się również zachorowania u kobiet w młodym wieku.

Krwiomocz – oznaka kilku męskich schorzeń

Jak się okazuje, również u mężczyzn krew w moczu może oznaczać kilak specyficznych dla nich schorzeń. Przede wszystkim są to schorzenia prostaty.

Krwiomocz może być efektem znacznego lub nawet niewielkiego rozrostu prostaty. Jednakże, może też pojawiać się w odpowiedzi na stan zapalny gruczołu krokowego. Jeśli chodzi o stan zapalny, najlepiej jest wybrać się z nim do lekarza. Na podstawie objawów lekarz jest w stanie określić jak poważne jest zapalenie. Dzięki temu może on podjąć decyzję odnośnie tego jak silne leki zastosować.

Krew w moczu a poważne schorzenia

Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn krwiomocz może być oznaką czegoś poważnego. Najcięższym schorzeniem jakie może oznaczać jest nowotwór. U przedstawicieli obu płci nowotwór może wystąpić w pęcherzu, a także w cewce moczowej, czy na przykład w nerkach. Krwiomocz jest objawem nowotworu niezależnie od jego lokalizacji, o ile jest ona w obrębie układu moczowego.

Jest również jeden typ nowotworu, który dotyczy tylko i wyłącznie mężczyzn. Jest to nowotwór gruczołu krokowego, czyli prostaty. Jest to jeden z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów w ogóle ,a nie tylko z nowotworów występujących w układzie moczowym.

Czytaj więcej o chorobach układu moczowego na stronie http://uro.net.pl

2 thoughts on “Krwiomocz oznaką charakterystycznych chorób męskich i kobiecych

  1. Chrząszcz

    Nie ma się co samemu na siłę wkręcać i wymyślać jakie to choroby są spowodowane i objawiają się krwią w moczu u kobiet. Regularne badania u ginekologa powinny temu zapobiegać, bo naprawdę to nie jest wielka sprawa raz na kwartał wybrać się do lekarza i sprawdzić czy wszystko jest ok.

    Reply
  2. Sylwia

    Otóż to, ale z drugiej strony jak pojawi się krew w moczu poza normalnym terminem, to jednak trzeba się przebadać szybciej. A prawda jest taka, że często same czekamy nawet kilka tygodni bo akurat wtedy mamy badanie okresowe. Ale lepiej tego nie robić, bo to poważna sprawa i może skończyć się przykrymi powikłaniami.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *