Kamica żółciowa

Kamica żółciowa należy do jednych z najbardziej nieprzyjemnych i bolesnych chorób. Niestety nigdy nie przechodzi sama – zawsze konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które w zdecydowanej większości przypadków polega na przeprowadzeniu operacji. Dzięki temu można skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, a także zapobiec niebezpiecznym powikłaniom.

Niestety nadal panuje moda na szybkie odchudzanie, diety cud oraz różnego rodzaju preparaty, których zadaniem jest błyskawiczne spalanie tłuszczy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takie zachowanie może w bardzo dużym stopniu zwiększyć ryzyko rozwoju poważnej choroby. Za przyczyny kamicy żółciowej uznaje się między innymi szybkie zmiany masy ciała. Dotyczy to głównie osób, które zdecydowały się na radykalne odchudzanie, a następnie w szybkim tempie ponownie przybrały na wadze. Tak zwany efekt jojo stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i zwiększa ryzyko powstawania kamieni żółciowych.

Objawy kamicy żółciowej

Objawy kamicy żółciowej na początku w dużym stopniu mogą przypominać niestrawność. Część osób myli również symptomy tej dolegliwości z wrzodami żołądka. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że kamica zazwyczaj daje o sobie znać bezpośrednio po posiłku. Ból pojawia się w prawym boku i trwa około godzinę. Nasila się po ciężkostrawnych, tłustych daniach. Na tym etapie objawy można niestety dosyć łatwo zlekceważyć i zbagatelizować. Tymczasem choroba postępuje dalej.

Ostatecznie dochodzi do całkowitego zablokowania odpływu żółci z pęcherzyka. Dzieje się tak z powodu złogów, zwanych kamieniami. W takich sytuacji dochodzi do podrażnienia delikatnej błony śluzowej oraz do rozwoju stanu zapalnego. Pojawia się bardzo silny ból. Atak kolki żółciowej nadchodzi zazwyczaj w nocy. Objawy są bardzo nieprzyjemne i dokuczliwe do tego stopnia, że w większości przypadków kończą się wizytą w szpitalu.

Leczenie kamicy żółciowej

Leczenie kamicy żółciowej zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Warto pamiętać, że czym wcześniej rozpocznie się terapię, tym lepsze wyniki przyniesie. Wczesne rozpoznanie zmniejsza również ryzyko poważnych komplikacji, takich jak perforacja pęcherzyka żółciowego. Obecnie stosowana metoda leczenia kamicy to operacja. Na szczęście istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu przy pomocy metody laparoskopowej, która jest stosowana w większości przypadków. Dzięki temu rekonwalescencja po zabiegu trwa krócej, a ryzyko wystąpienia powikłań zostaje ograniczone do minimum.

Zapobieganie kamicy żółciowej

W celu zapobiegania rozwojowi kamicy żółciowej należy przede wszystkim troszczyć się o utrzymanie właściwej masy ciała. Osoby z nadwagą oraz otyłością są bardziej narażone na tę dolegliwość. Trzeba także pamiętać o tym, że przyjmowanie estrogenów, na przykład w formie antykoncepcji, a także hormonalnej terapii zastępczej, przyczynia do rozwoju złogów w pęcherzyku żółciowym. Niestety, gdy pojawi się choroba, nie można zrobić wiele, żeby ją zatrzymać i konieczne jest przeprowadzenie operacji. Leczenie farmakologiczne zazwyczaj okazuje się drogie i jednocześnie mało skuteczne.

2 thoughts on “Kamica żółciowa

  1. Werner

    Moja teściowa miała kamicę po diecie Dukana. Ładowała się białkiem, miała regularne problemy z wypróżnianiem, ale chudła, więc była przeszczęśliwa. Skończyło się na pobycie w szpitalu, który wcale nie był miły, bo każdy lekarz traktował ją jak alkoholiczkę, bo rzekomo głównie alkoholicy mają kamicę…

    Reply
  2. Ania

    Kamienie żółciowe zawsze powstają u osób otyłych. Z mojego doświadczenia wynika, że pojawiają się tylko u osób z widoczną nadwagą. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ktoś zdrowy i przede wszystkim aktywny był chory na kamicę żółciową. Sami to sobie robicie, na własne życzenie. Jak przy większości chorób.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *