Jak leczyć refluks?

Jak leczyć refluks? Refluks jest bardzo uciążliwą chorobą, która potrafi znacznie pogorszyć jakość życia. Cierpi na nią około kilku procent populacji – zarówno dorośli, jak i dzieci oraz niemowlęta.

Czym jest refluks przełyku?

Choroba refluksowa jest zespołem dolegliwości, które pojawiają się z powodu zarzucania treści żołądkowej do przełyku. Do przełyku nie wraca jedynie spożyty wcześniej pokarm, ale także wytwarzany w żołądku kwas solny oraz enzymy trawienne, co sprawia, że chorzy odczuwają silną zgagę. Zarzucany z treścią żołądka kwas solny często powoduje, że na błonie śluzowej przełyku tworzą się bolesne nadżerki.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Objawy choroby refluksowej pojawiają się częściej u grupy osób, które cierpią z powodu nieprawidłowej czynności dolnego zwieracza przełyku. Jeśli nie kurczy się on prawidłowo, treść żołądka nie jest zatrzymywana tam, gdzie powinna. Ponadto na refluks bardziej narażone są osoby, które mają zaburzenia opróżniania żołądka. W grupie ryzyka znajdują się też osoby otyłe oraz kobiety w ciąży.

Co powoduje refluks?

Położony pomiędzy przełykiem a żołądkiem mięsień jest nazywany dolnym zwieraczem przełyku. Jego rozkurczanie się pozwala na przechodzenie pokarmu do żołądka. Gdy pokarm trafi na miejsce, mięsień ten szybko się kurczy, chronią przed cofaniem się pokarmu i soków trawienny z powrotem do przełyku. Jeśli zwieracz kurczy się nieprawidłowo bądź jest niewydolny, kwaśne enzymy wracają do górnego odcinka przewodu pokarmowego i powodują zgagę.

Refluks często dotyka chorych na twardzinę i cukrzycę. Jest także związany z wieloletnim nadużywaniem alkoholu oraz z zaburzeniami hormonalnymi charakterystycznymi dla okresu menopauzy i ciąży. Ryzyko zachorowania podnoszą też przyjmowane przez chorych leki, zwłaszcza doustna antykoncepcja, farmaceutyki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca, przy nadciśnieniu tętniczym i w chorobach płuc.

Choroba refluksowa rozwija się też u osób, które mają przepuklinę rozworu przełykowego. O przepuklinie tej mówmy, gdy górna część żołądka jest wepchnięta do klatki piersiowej przez cieńsze miejsce w przeponie, czyli mięśniu oddzielającym płuca i brzuch. Gdy górna część żołądka jest wciśnięta wyżej niż przepona, enzymy trawienne i kwas solny pozostają tam przez dłuższy czas, znacznie ułatwiając cofanie się treści żołądka do przełyku.

Refluks u najmłodszych

U ponad połowy niemowląt w pierwszym roku życia obserwuje się tzw. ulewanie. Jest ono naturalnym zjawiskiem i nie stanowi powodu do niepokoju, jeśli samoistnie ustępuje z wiekiem. Ulewanie jest wynikiem cofania się treści żołądka do przełyku, a następnie do jamy ustnej. Dziecko ulewa pokarm, który znajdzie się w jego ustach – niekiedy ulewanie może przyjąć postać nagłych wymiotów.

Jeśli ulewanie przemija wraz z ukończeniem pierwszego roku życia, nie powinno stanowić powodu do zmartwień. Leczenie choroby refluksowej może być konieczne dopiero po tym okresie. Wcześniej cofanie się treści żołądka jest spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego dziecka oraz spożywaniem na raz zbyt dużych ilości pokarmu. W przypadku niedojrzałości przewodu pokarmowego na myśli mamy głównie niepełne wykształcenie się bariery antyrefluksowej, czyli krótki odcinek śródbrzuszny przełyku, zbyt wysoki kąt Hisa w żołądku oraz słabe napięcie dolnego zwieracza przełyku.

Ponadto nie bez znaczenia jest fakt, że niemowlęta do 7-8 miesiąca życia większość dnia spędzają w pozycji leżącej. Inną przyczyną refluksu u maluchów może być nietolerancja pokarmu – jeżeli ulewanie jest spowodowane alergią, minie dopiero po zmianie pokarmu na inny.

One thought on “Jak leczyć refluks?

  1. Piko

    Sam refluks nie jest taki zły, ale najgorzej jest jak zaczną się wzdęcia. Wtedy pojawia się kłopot podwójny, bo z jednej strony mamy gazy, a z drugiej wzdęcie brzucha, jakby piłkę plażową ktoś połknął. W sumie całkowicie eliminuje to z życia towarzyskiego, zwłaszcza, że duże objawy pojawiają się nawet po niedużych dawkach alkoholu, więc lepiej nie pić nic w towarzystwie, bo będzie kłopot…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *