Jak leczyć przepuklinę żołądka i przełyku

Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów ze strony układu pokarmowego są zgaga oraz cofanie się treści pokarmowej. Palące uczucie w gardle, zazwyczaj występujące po obfitym posiłku, może mieć różne podłoże. Zazwyczaj przyczyną są same elementy przyjmowanego pokarmu – ostre lub tłuste potrawy, które drażnią nasz układ pokarmowy, w szczególności śluzówkę przełyku oraz żołądka. Z innej strony dolegliwość może być spowodowana przez zmiany zaistniałe w naszym organizmie, na przykład przepuklinę.

Przepukliną nazywamy uchyłek ściany danej części organu na zewnątrz. Uwypuklenia mogą powstawać przez samoistne przemieszczanie się ściany np. przełyku lub w wyniku pociągania przez blizny lub zrosty. Przepuklina przełyku powstaje gdy ściana rozworu przełykowego uwypukla się w miejscu jej najniższej odporności i wytrzymałości.

Objawy przepukliny rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego może objawiać się bardziej intensywnie lub mniej. Małe zmiany są zazwyczaj bezobjawowe. Większe natomiast są powodem narastających trudności w połykaniu płynów i pokarmów stałych oraz przesuwania się treści pokarmowej w kierunku tchawicy. Może to skutkować krztuszeniem się pacjenta oraz problemami z oddychaniem. Przepuklina żołądka objawia się także zgagą, nieokreślonymi bólami w okolicach gardła i mostka. Objawy nasilają się podczas leżenia na plecach – ulgę przynosi zmiana pozycji na spionizowaną, między innymi siedzenie lub stanie. Dużej wielkości przepuklina może dawać nieprzyjemne uczucie kołatania serca oraz ogólny niepokój.

Poza tymi objawami przepuklina może powodować wymioty oraz generalny rozstrój żołądka. Problem stanowi właściwa diagnostyka przepukliny. Z powodu dość pospolitych jej objawów, niełatwo jest jednoznacznie wskazać na występowanie uchyłków. Warto zauważyć, że problemy z układem pokarmowym należą do najczęstszych, jeśli chodzi o schorzenia, na które choruje nasze ciało. Trafnym badaniem diagnostycznym jest rentgen przełyku z podaniem środka cieniującego. Wykonywana jest także endoskopia przełyku oraz rozworu przełykowego. Z innych badań można wymienić EKG z próbą wysiłkową, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.

Jak leczyć przepuklinę?

Leczenie przepukliny

Leczenie przepuklin układu pokarmowego składa się na wiele elementów. Przede wszystkim objawowe uchyłki wymagają leczenia chirurgicznego lub zabiegu metodą endoskopową. Operacje drugiego typu zdobywają coraz większą popularność wśród chirurgów, ponieważ są wygodne, nowoczesne oraz nie wymagają naruszania skóry pacjenta. Zabieg endoskopowy odbywa się przy pomocy specjalnych wzierników oraz rurek przy miejscowym znieczuleniu.

Innymi alternatywnymi metodami leczenia przepuklin są zmiana stylu życia oraz diety. Złe nawyki żywieniowe odpowiadają za ogromną część dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dlatego nawet niewielka modyfikacja typowego jadłospisu potrafi wspomóc naprawę naszego ciała. Przede wszystkim są to unikanie ostrych i ciężkich potraw, kuchnia oparta na gotowaniu, pieczeniu, duszeniu. Spożywanie dużych ilości warzyw oraz owoców wspomaga bowiem nasz organizm, poprzez wprowadzanie do układu pokarmowego licznych przeciwutleniaczy oraz potrzebnych bakterii, dzięki którym gospodarka kwasowo-zasadowa pracuje w znacznie efektywniejszy sposób.

Przepukliny to dolegliwości dotykające w dużej mierze osoby starsze oraz otyłe. Walka z nadwagą oraz prewencja to najlepsze sposoby na chronienie organizmu przed powstawaniem przepuklin. Na uchyłki narażeni są także palacze, nawet ci korzystający z tzw. e-papierosów. Najlepszą metodą na leczenie przepuklin jest zdrowy tryb życia oraz racjonalna dieta.

2 thoughts on “Jak leczyć przepuklinę żołądka i przełyku

 1. Kajetan

  Przepuklina rozworu przełykowego ma praktycznie identyczne objawy, jak chyba z pięć innych chorób gastrycznych. Lepiej więc zrobić do tego tomograf i wiedzieć na czym się stoi, niż leczyć się po omacku. Najgorsze to zgłosić się do lekarza i mimo tego nie być pewnym diagnozy.

  Reply
  1. szczery

   No jasne, tomograf, rezonans i nie wiadomo co jeszcze. Człowieku, gdzie Ty żyjesz? Po pierwsze – na NFZ będziesz czekał aż wszystkie inne choroby się już pojawią. A prywatnie też nie zrobisz z dnia na dzień, a poza tym to kosztuje kupę forsy. Więc lepiej wydać nawet 150 zł na wizytę u porządnego lekarza niż 2 tysie na dodatkowe badania.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *