Jak bezpiecznie leczyć zgagę?

Przynajmniej raz każdy w swoim życiu doświadczył przykrego pieczenia w przełyku. Jest to zgaga, która wciąż jest bagatelizowana przez wiele osób. Niestety nieleczona – jak każda dolegliwość – może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, niektóre mogą nawet okazać się śmiertelne.

Aby właściwie wyleczyć zgagę, należy przede wszystkim poznać jej bezpośrednią przyczynę. Z pewnością przyczyny zgagi mogą być różne. Warto więc obserwować, po jakich posiłkach czujemy się źle. Również ważne jest, aby dokonywać wspomnianej obserwacji podczas przyjmowania różnorodnych leków. Jeżeli wiemy po jakich potrawach odczuwamy silne pieczenie, powinniśmy je wyeliminować z naszej diety. Jednak jeżeli to nie pomaga, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Wydawać by się mogło, że niewinne pieczenie w przełyku nie jest czymś groźnym. Często wiele osób bagatelizuje ten objaw, tym samym narażając się na groźne powikłania. Należy mieć świadomość, iż zgaga, tak jak każda inna dolegliwość, niesie ze sobą ryzyko niekorzystnych dla naszego zdrowia powikłań. Często są to nawet powikłania śmiertelne, jednak wciąż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

Powikłania zgagi

zgagag - informacjeZgaga jest objawem cofania się treści żołądkowych aż do przełyku. Często, jeżeli występuje u nas długotrwale, prowadzi do bardzo poważnych powikłań, miedzy innymi do uszkodzenia ścian przełyku. Niestety w przeciwieństwie do żołądka, nasz przełyk nie posiada odpornych na działanie kwasu solnego błon śluzowych. Na skutek długotrwałego oraz systematycznego zarzucania treścią pokarmową, oprócz wspomnianego uszkodzenia ścian naszego przełyku, zgaga może doprowadzić nawet do jego stanów zapalnych. Często towarzyszy temu niebezpieczne zaczerwienienie, a nawet opuchlizna.

Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, iż w wyniku powstałego zapalenia przełyku mogą pojawić się nadżerki. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko, ponieważ w przyszłości mogą one doprowadzić do powstawania wrzodów. Z kolei wrzody są także bardzo niepożądane, ponieważ ich obecność w naszym przełyku może powodować jego trwałe zwężenie.

Zgaga może prowadzić do raka

Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż nieleczona zgaga może prowadzić nawet do powstawania nowotworów. Najbardziej poważnym powikłaniem tej choroby jest tak zwany przełyk Baretta, który jest uznawany za stan przedrakowy. Jest to sytuacja, kiedy błony śluzowe są bardzo uszkodzone. Jednak należy wiedzieć, iż mają one zdolność do samoregeneracji. Tylko w tym przypadku uszkodzone tkanki są zastępowane tym samym materiałem, z tą różnicą, iż pochodzi on z żołądka lub jelita. Tym sposobem powstaje wspomniany już przełyk Baretta.

Musimy mieć świadomość, iż według najnowszych badań jest on odpowiedzialny za powstawanie nowotworu u co 10 osoby, która cierpi na tego rodzaju powikłania. Jednak należy dodać, iż nowotwór może rozwinąć się jedynie wtedy, gdy przełyk nie jest leczony. Jeżeli podejmiemy odpowiednią walkę z tą chorobą, mamy szansę na jej przezwyciężenie. Z tego powodu tak ważna jest właściwa profilaktyka. Nie możemy lekceważyć problemu zgagi i łudzić się, że z czasem sam zniknie lub nieustannie zatruwać się lekami dostępnymi bez recepty. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest to choroba, która nieleczona, może prowadzić do poważnych powikłań.

Z pewnością leczenie zgagi wymaga od nas wielu wyrzeczeń oraz poświęceń. Jednak warto pamiętać, że istnieją skuteczne sposoby na zgagę, dzięki którym możemy raz na zawsze pozbyć się przykrych dolegliwości. Zatem jeżeli poczujemy nieprzyjemny ból w przełyku, nie powinniśmy tego bagatelizować.

One thought on “Jak bezpiecznie leczyć zgagę?

  1. Anna

    U mnie zgaga pojawiała się po każdej kawie, którą – niestety – muszę pić dość często ze względu na pracę zmianową. Wiadomo jak człowiek jest wykończony po nocy i nie ma już na nic sił, a tu trzeba dzieciakom śniadanie zrobić, pralkę wstawić itd… Ale problemy minęły jak ręką odjął, gdy rzuciłam palenie. Niewiele zmieniłam w stylu życia, nadal mam małą nadwagę, ale nie palę już papierosów – i zgagi nie ma! Polecam wszystkim!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *