Hemoroidy w ciąży

Problemem wielu kobiet podczas ciąży są hemoroidy. Są to często bolesne zmiany, których ciężko jest się skutecznie pozbyć. Czym są hemoroidy i dlaczego powstają w okresie ciąży?

Praktycznie połowa kobiet, będąc w ciąży, borykała się z problemem hemoroidów. Są to bolesne zmiany, które ciężko wyleczyć. Warto widzieć, iż hemoroidy ma każdy z nas. Mają one postać poduszek, które wypełnione są krwią. Podczas wypróżniania się, krew odpływa ze wspomnianych poduszek. Tym samym następuje wymiana i hemoroidy zostają uzupełnione świeżą krwią.

Kiedy dokuczają hemoroidy

Problem pojawia się w przypadku, gdy niecała krew w danej poduszce zostanie wymieniona. Wówczas jej niewielka ilość, która zalega w hemoroidzie, może prowadzić do powstania stanu zapalnego. W przypadku kobiet w ciąży jest to bardzo popularne, ponieważ w tym okresie zazwyczaj przyszłe mamy mają bardzo duży problem z wypróżnianiem się. Tym samym krew nie jest często wymieniana we wspomnianych poduszkach.

Jednak nie to jest główną przyczyną powstawania hemoroidów. Warto pamiętać, iż podczas ciąży macica naciska na jelita. To również prowadzi do ucisku hemoroidów i tym samym mogą one po porodzie się rozciągnąć. Hemoroidy po porodzie mogą rozciągnąć się także w przypadku, gdy kobieta rodziła siłami natury. Niestety hemoroidy w ciąży powstają bardzo często, jednak czy można w jakiś sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu zmian?

Zapobieganie hemoroidom

Warto pamiętać, że w okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzą bardzo duże zmiany. Z tego powodu często bardzo ciężko jest uniknąć powstania hemoroidów. Jednak należy pamiętać, że nie jest to niemożliwe. Przede wszystkim podczas ciąży należy zadbać o systematyczne wypróżnienia. Jeżeli już podczas pierwszych miesięcy ciąży zauważymy, iż pojawiły się zaparcia, powinnyśmy jak najszybciej zmienić naszą dietę. Jest to bardzo ważne, ponieważ taka profilaktyka być może pozwoli nam uniknąć bolesnego problemu.

Należy także pamiętać o tym, aby pić dużo płynów. To właśnie płyny rozluźniają masę kałową, co powoduje, iż nasze wypróżnianie się będzie zdecydowanie prostsze. Również swoją dietę należy wzbogacić w produkty, które zawierają błonnik. To właśnie błonnik wspomaga pracę naszych jelit. Warto wiedzieć, iż przykładowo włókna roślinne, które wędrują przez cały nasz układ pokarmowy, nie są trawione. Oczyszczają nasze jelita, a także wchłaniają wodę, jak i również szkodliwe toksyny, które mogą zaburzać nasze procesy trawienne. Błonnik znajdziemy przede wszystkim w produktach zbożowych, jak i również w warzywach oraz owocach. Warto pamiętać o profilaktyce, ponieważ leczenie hemoroidów w ciąży może czasem sprawiać problem. W tym okresie, jeżeli przyszła matka zdecydowała się na leczenie, powinna wybierać jedynie produkty, które charakteryzują się naturalnym składem.

Jak pokazują najnowsze badania, praktycznie co druga kobieta, która była w ciąży, zmagała się z problemem hemoroidów. Tego typu zmiany powstają częściej na skutek zmian hormonalnych, jak i również kłopotów z wypróżnieniami lub też z powodu nacisku macicy na jelita. Jednak należy pamiętać, że można temu zapobiec.

3 thoughts on “Hemoroidy w ciąży

 1. Szogun

  Hemoroidy występują także u młodych. często mówi się, że to dolegliwość starszych osób, ale nie zawsze tak jest. U mnie pojawiły się w wieku 17 lat i nikt nie wiedział dlaczego…

  Reply
  1. Sztukmistrz z Lublina

   Ty powinieneś wiedzieć dlaczego. Hemoroidy nie pojawiają się nie wiadomo skąd. Zawsze jest konkretna przyczyna hemoroidów, albo najczęściej kilka przyczyn. Zakładam, że w tym wieku widocznie masz sporą nadwagę, nie uprawiasz żadnego sportu i masz czasem zatwardzenia. Zgadłem?

   Reply
 2. zoya

  Bankowo! Hemoroidy powstają głównie w wyniku nieleczonych zaparć i złej diety, lepiej im zapobiegać niż leczyć a z dicopegiem i odpowiednią dietą z uwzględnieniem zakazanych produktów to proste

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *