Dna moczanowa – objawy i leczenie podagry

Dna moczanowa (podagra) jest jedną z najpowszechniejszych, a zarazem najbardziej dotkliwych pod względem bólu form artretyzmu. Pojawia się, kiedy nadmiar moczanu sodu prowadzi do powstawania kryształów. Ich obecność może prowadzić do trwałych uszkodzeń tkanki, raniąc ją i wywołując stan zapalny. Krystalizacja sprzyja pojawieniu się guzków dnawych, widocznych pod skórą oraz ma udział w procesie powstawania kamieni nerkowych.

Dla wielu ludzi ból artretyczny spowodowany podagrą objawia się w dużym palcu stopy. Zazwyczaj pojawia się w trakcie snu, wybudzając chorego przeszywającym bólem. Palec u stopy jest wówczas bardzo nadwrażliwy, bolący, zaczerwieniony, ciepły i spuchnięty.
Dna moczanowa powoduje zazwyczaj ból, swędzenie, opuchliznę, gorączkę oraz sztywność stawów. Obolały palec może promieniować do innych części stopy, a także okolic. Ból może objawić się w kostce, pięcie, kolanach oraz pozostałych palcach.

Reumatolog leczy m.in. dnę moczanową, czytaj więcej: Reumatolog Gdańsk w Centrum Zdrowia Lifemedica

Atak podagry może być spowodowany stresującą sytuacją, nadużyciem alkoholu lub narkotyków, a także innym schorzeniem. Początkowe objawy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni, nawet bez leczenia. Kolejne ataki mogą nie pojawić się nawet przez kilka miesięcy lub lat.

Dna moczanowa powodowana jest zbyt dużą ilością kwasu moczowego w organizmie. Moczan sodu powstaje przy okazji spożywania substancji bogatych w puryny. Występują one w tkance na całym ciele, a także w pożywieniu, m.in wątróbce, suszonej fasoli i grochu oraz wielu gatunkach ryb.
Zazwyczaj kwas moczowy rozpuszcza się we krwi. Zostaje przetworzony w nerkach i wydalony z organizmu w postaci moczu. Może jednak zatrzymywać się w organizmie, np. w wyniku przyjmowania jego nadmiaru w pokarmie, nieprawidłowej pracy nerek lub nieprawidłowego poziomu moczanu w ciele.

Diagnozą podagry zajmuje się reumatolog. Przeprowadza on wywiad z pacjentem, dotyczący objawów, przebiegu innych chorób oraz przypadków dny moczanowej w rodzinie. Do objawów potwierdzających zalicza się: nadmiar kryształów moczanowych w płynie stawowym oraz we krwi, więcej niż jeden atak bólu nocnego, a także nieustępujący obrzęk, zaczerwienienie i ból palca dużego oraz innych obszarów stopy.
Aby potwierdzić diagnozę poradnia reumatologiczna wykonuje pobranie krwi oraz płynu stawowego.

Więcej o reumatyzmie przeczytasz na stronie reumatyzm.net.pl

W leczeniu wykorzystuje się leki uśmierzające ból spowodowane atakami, oraz zapobiegające powstawaniu kolejnych. Zazwyczaj są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy, np. prednison, a także kolchicyna, która działa najlepiej, kiedy jest podana w ciągu 12 godzin od ostatniego ataku. Leki przyjmowane są stopniowo, w coraz niższych dawkach, aż do całkowitego wyleczenia.

Więcej na temat podagry przeczytasz na stronie: http://www.podagra.net.pl

3 thoughts on “Dna moczanowa – objawy i leczenie podagry

 1. Kasia

  Atak dny moczanowej jest nie do wytrzymania. Tego bólu nie da się opisać, a dla mnie był nawet większy niż poród. Nie ma mowy o lekceważeniu takich dolegliwości, każdy po takim ataku od razu biegnie do lekarza, a niektórzy dzwonią nawet po pogotowie ratunkowe.

  Reply
 2. Joluś

  Leczenie podagry niestety nigdy nie będzie profesjonalne, dopóki nie poznamy prawdziwych mechanizmów, które powodują tą chorobę. A na razie ciągle robią leki, które tylko łagodzą objawy, a każdy średnio rozgarnięty wie, że trzeba leczyć przyczyny.

  Reply
 3. basia

  Ja się nauczyłam mając dnę, że to co jemy jest ważne i dobrze, że w artykule jest to napisane. Widzę, dużą poprawę po leku urarthone i wiem, że sporo osób go też zażywa. Cieszę się, ze na niego trafiłam. U mnie zaczelo sie od rwy kulszowej, na ktora przepisal mi wlasnie lekarz ten lek, wtedy szybko ustąpilo, wiec u mnie w domu jest od lat.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *