Co to jest astygmatyzm

Wad wzroku jest wiele. Wystarczy spojrzeć jak wielu ludzi, których znamy, nosi okulary bądź szkła kontaktowe, korygujące niewłaściwe funkcjonowanie układu wzrokowego. Jedną z najczęściej występujących, ale też na szczęście stosunkowo łatwą do zniwelowania wadą, jest astygmatyzm. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jakości swojego wzroku, obraz przed oczami Ci się rozmazuje, to warto sprawdzić czy przypadkiem nie masz astygmatyzmu.

Czym jest astygmatyzm

Zanim zaczniemy się sami diagnozować i wyciągać pochopne wnioski, warto zastanowić się i odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, a mianowicie: co to jest astygmatyzm? Na szczęście odpowiedź nie jest tak bardzo skomplikowana, jak to zwykle bywa w przypadku tematyki medycznej.

Astygmatyzm, czyli niezborność, polega po prostu na tym, że oko ma większą szerokość niż wysokość, przez co światło wpadające przez soczewkę i rogówkę i rzucane na znajdującą się w tyle oka siatkówkę będzie rozmazane. Jest to zatem czysto mechaniczna wada wynikająca z niewłaściwej budowy oka. Istnieje wiele rodzajów astygmatyzmu: astygmatyzm regularny, dzielący się na wiele różnych niezborności i astygmatyzm nieregularny. Na szczęście wszystkie z nich można śmiało korygować przy pomocy odpowiednich szkieł i dalej oglądać świat bez żadnych niepotrzebnych zakłóceń.

Podstawowe objawy astygmatyzmu

Jaki widzi astygmatyk? Jak zostało już wspomniane, obraz rozmazuje się siatkówce w określoną stronę, a więc osoba posiadająca tego rodzaju wadę będzie widziała pewien obszar swojego pola widzenia nieostro. Co ciekawe, obszar ten będzie rozmazany niezależnie od odległości z jakiej spojrzymy na dany obiekt. Nie ma zatem żadnego związku z naszym bliskowidzeniem lub dalekowidzeniem.

Następnym pytaniem, które w oczywisty sposób nasuwa się po przeczytaniu powyższych informacji, jest pytanie o to jakie są objawy astygmatyzmu? Czy jestem w stanie sam stwierdzić czy posiadam właśnie tego rodzaju wadę? Najczęściej pojawiającymi się i stosunkowo łatwymi do zaobserwowania objawami towarzyszącymi astygmatyzmowi mogą być czołowe bóle głowy, potrzeba mrużenia oczu i przekrzywiania głowy. Jeśli wada jest niewielka, często jest również przyczyną wzmożonego mrugania. Jak ma się sprawa z samym widzeniem? Astygmatyk ma problem z ogniskowaniem widzianych obiektów, zatem są one jakby nieustannie zamglone, rozmazane i nieostre. Przykładowo, gwiazdki mogą przypominać niewielkie plamki, a linie proste zmieniają się w linie krzywe.

Najważniejsza wizyta u specjalisty

Rzecz jasna nie można polegać i poprzestawać na swojej prywatnej diagnozie. Astygmatyzm, jak praktycznie każda wada oraz choroba, przybiera różne formy oraz różny stopień pogłębienia. Chociażby z tego powodu niezbędna jest konsultacja okulistyczna w celu odpowiedniego dopasowania okularów, szkieł kontaktowych, które w dzisiejszych czasach są tak naprawdę w stanie skorygować praktycznie wszystkie odmiany tego typu wady. Alternatywą w korygowaniu tego rodzaju problemów może być również operacja laserowa.

Czytaj również na stronie:

Co to jest astygmatyzm?

2 thoughts on “Co to jest astygmatyzm

  1. Augusto

    Kiedyś astygmatyzm to był wyrok do końca życia i tylko człowiek się zastanawiał jak grube będzie miał szkła od okularów i jak będzie w nich wyglądał. A dziś astygmatyzm można wyleczyć krótkim zabiegiem laserowym. Oczywiście zależy to od grubości rogówki i mogą być jakieś przeciwwskazania, ale raczej większość ludzi może sobie pozwolić na zabieg laserowy i jest po wszystkim.

    Reply
  2. Prosiaczek

    Nie powiedziałbym, że większość ludzi może sobie zrobić laserową korekcję wzroku. To kosztuje niemało i kilka tysiaków trzeba na stole położyć. Ale z drugiej strony za jednym razem usuwają astygmatyzm, ale też i wszystkie inne choroby wzroku. Więc jak kogoś stać, to rzeczywiście warto.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *