Choroba zwyrodnieniowa stawów – jak ją rozpoznać i leczyć

Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej jest spowodowana nadmiernym zużyciem tej części układu ruchu przez zbyt ciężką pracę fizyczną lub zawodowe uprawianie sportu. Szybkie rozpoznanie tego schorzenia daje szansę na szybkie zahamowanie jej postępów. Jak można to zrobić i co dzieje się po zdiagnozowaniu tego schorzenia?

Objawy pojawiające się przy chorobie zwyrodnieniowej stawów

Pierwszą dolegliwością, jaka zazwyczaj pojawia się w przypadku tego schorzenia jest przewlekły ból. Może on pojawiać się bez powodu lub występować w przypadku nadmiernego obciążenia danego stawu. Inną powszechną dolegliwością jest zesztywnienie oraz obrzęk tej części układu ruchu. Te objawy zazwyczaj pojawiają się u ludzi starszych, u których zużycie stawów jest zazwyczaj naturalne. Dolegliwości mogą pojawić się także u ludzi młodych, jeśli mieli oni nieleczone wady postawy. Zwyrodnieniowej chorobie stawów sprzyjają także źle wygojone urazy, takie jak na przykład zwichnięcia lub złamania. Złe wygojenie jest zazwyczaj spowodowane brakiem zastosowania właściwego leczenia.

Zapobieganie chorobie zwyrodnieniowej stawów

Reumatolog Gdańsk - Lifemedica GdańskSamodzielne leczenie tego schorzenia nie jest możliwe, dlatego po pojawieniu się wyżej opisanych dolegliwości najlepiej jest skorzystać z pomocy reumatologa. Samopomoc można wykorzystać jedynie w celu wspomagania objawowego leczenia. Poradnia reumatologiczna to miejsce, gdzie można uzyskać naprawdę skuteczną pomoc w takim przypadku. Skuteczne zapobieganie chorobie zwyrodnieniowej stawów jest możliwe, ale nie zawsze przynosi rezultaty. Przede wszystkim warto zadbać o ogólną kondycję fizyczną. To pozwala wzmocnić mięśnie, które utrzymują stawy we właściwej pozycji. Wskazana jest zwłaszcza poranna rozgrzewka, która pozwala nie tylko na wzmocnienie mięśni, ale również na uniknięcie kontuzji w ciągu dnia. Oprócz odciążających ćwiczeń warto zastosować również specjalną dietę. Warto skonsultować ją z lekarzem, ponieważ powinna ona zawierać wszystkie składniki wspomagające odnowę chrząstki stawowej. Brak odpowiednio działającej chrząstki jest bezpośrednią przyczyną choroby zwyrodnieniowej. Dieta jest potrzebna również wtedy gdy osoba cierpiąca na to schorzenie ma także nadwagę, ponieważ taki stan również jest przyczyną dolegliwości.

Zobacz: Poradnia Reumatologiczna w Gdańsku – Lifemedica Gdańsk

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Oprócz leczenia za pomocą środków przepisanych przez lekarza reumatologa, konieczne jest zastosowanie także innych działań spowalniających rozwój choroby. Konieczne są przede wszystkim mało obciążające ćwiczenia, które pomagają utrzymać staw w dobrym stanie. By aktywność fizyczna była możliwa, lekarz powinien przepisać nie tylko leki wstrzymujące rozwój choroby, ale również preparaty przeciwbólowe. Mogą mieć one formę leków doustnych lub maści zazwyczaj zawierających substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przypadku mocno zniekształconych stawów niekiedy stosuje się leczenie operacyjne. Niekiedy możliwe jest skorygowanie ustawienia stawu, w wielu przypadkach jednak konieczna jest wymiana stawu na sztuczny.

Sprawdź również choroby współistniejące jak np. dna moczanowa. Więcej na stronie http://organicmed.net.pl

2 thoughts on “Choroba zwyrodnieniowa stawów – jak ją rozpoznać i leczyć

 1. spalony

  Po 60. roku życia trzeba zdecydowanie zacząć odżywiać się znacznie lepiej niż dotychczas, bo może się okazać, że będzie to kluczowe żeby nie wystąpiły choroby stawów i kości. Organizm znacznie słabiej przyswaja bowiem wszystkie mikroelementy, więc po prostu trzeba jeść więcej wartościowych rzeczy żeby to zrównoważyć. I nie ma się co załamywać jak będzie coś pobolewać – w tym wieku to całkowicie normalne, że czasami coś poboli.

  Reply
  1. Patryk

   O zdrowiu trzeba myśleć znacznie wcześniej, a nie po skończeniu 60 lat. To jak z radioaktywnymi odpadami, przez lata się kumuluje, podobnie jak papierosy. Potem po prostu zaczyna się robić rak, albo choroba zwyrodnieniowa kości i stawów. Ale to nigdy nie jest pstryknięcie palcami, ale proces, który postępuje i zmienia się to praktycznie z dnia na dzień, tylko w końcu chory to zauważa.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *