Chlamydia trachomatis – objawy chlamydii

By |

Chlamydia trachomatis to najbardziej rozpowszechniona odmiana Chlamydii na świecie, jest to najbardziej rozpowszechniona bakteria przenoszona drogą płciową, która była znana już w starożytności, aczkolwiek ewoluowała, w następstwie czego powstała różne jej odmiany.

Precyzyjnie rzeczy mówiąc, mamy styczność z trzema odmianami chlamydii: chlamydia trachomatis (szerzy się drogą płciową), chlamydia pneumoniae (szerzy się drogą kropelkową), jak również chlamydia psittaci (zarażamy się nią od ptaków). Nas natomiast interesować będzie chlamydia trachomatis.

Jest to podstępna choroba, która zazwyczaj jest trudna do wykrycia ze względu na to, iż działa w naszym organizmie bezobjawowo. Prawidłowe rozpoznanie choroby jest ciężkie, w związku z czym rzadko jest stawiana szybka diagnoza. Nosiciel tej bakterii przez wiele lat może być nie świadomy, że jest posiadaczem tej bakterii. Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku w zachodniej Europie wykrywa się około 5,5 milina zakażeń, głównie u ludzi młodych. Jeżeli chodzi o Polskę to szacuje się, że jest to około 42 tysiące nastolatek, jak również około 30 tysięcy młodych kobiet.

Wykrycie tej bakterii w organizmie jest kosztowne, ze względu na trudność jej wykrycia. Otóż wykrycie polega na stwierdzeniu obecności drobnoustrojów w wymazie np. z szyjki macicy, ze sromu, bądź ujścia cewki moczowej. Schorzenie to leczy się antybiotykami, leczeniem tym należy objąć równocześnie dwóch partnerów, ponieważ w przeciwnym razie kuracja ta nie przyniesie rezultatu, co w następstwie nie leczonej chlamydii może prowadzić nawet do niepłodności. Natomiast jeżeli leczenie rozpoczęto szybko, to choroba nie powinna prowadzić do żadnych poważniejszych powikłań. Dzieciom w przypadku zakażenia również podaje się antybiotyki, natomiast są one podawane w nieco innym schemacie, niż w przypadku dorosłej osoby.

Najczęstsze objawy u kobiet

Najczęstszymi objawami u kobiet jest krwawienie między miesiączkami, pieczenie przy oddawaniu moczu, krwawienia po odbyciu stosunku seksualnego, bóle brzucha, a także żółtozielonkawa wydzielina z pochwy.

Kobieta w ciąży może zarazić dziecko podczas porodu, co w następstwie może powodować u niego zapalenie płuc, bądź spojówek i gałki ocznej.

Najczęstsze objawy u mężczyzn

Najczęstszymi objawami u mężczyzn jest wydzielina z cewki moczowej, ból jąder, zapalenie cewki moczowej, jak również pieczenie przy oddawaniu moczu.

Warto zaznaczyć, iż większy procent kobiet jest dotknięty tą bakterią, bo jest to aż 70%, mężczyzn to schorzenie dotyka rzadziej.

Objawy chlamydii – przewlekłej infekcji

Objawy przewlekłej infekcji bakterią Chlamydia trachomatis objawia się astmą, zespołem Reitera, zapaleniem stawów, spadkiem odporności, jak również zmianami w układzie nerwowym.

Występują również inne objawy, jak: krwawienie z pochwy, się także krwawienie z pochwy oraz krwawienie bezpośrednio po stosunku. Czasami objawy chlamydiozy do złudzenia przypominają reumatoidalne zapalenie stawów, co utrudnia rozpoznanie choroby w początkowym stadium – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski – specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska, dla portalu drwenerolog.pl

Bezpośrednio po zakażeniu nie odczuwa się żadnych dolegliwości, objawy zaczynają występować dopiero po około 7-14 dni od zakażenia, wtedy też pojawia się wspomniana wyżej obwita wydzielina z pochwy o żóltozielonkawym kolorze. U zakażonych kobiet bakteria ta może powołać nawet raka szyjki macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *