Łysienie plackowate

By |

Łysienie plackowate (alopecia areata) to przewlekła choroba zapalna i jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Powstaje na skutek uszkodzenia mieszków włosowych i cechuje ją występowanie ognisk wyłysienia, tak zwanych „placków”. Pojawia się szczególnie w młodym wieku (do 30. roku życia), co może powodować zmiany o podłożu psychologicznym, związane z brakiem akceptacji swojego wyglądu.

Przyczyny

Nie można jednoznacznie stwierdzić, skąd bierze się łysienie plackowate. Niektórzy lekarze twierdzą, że ma ono podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że układ odpornościowy człowieka atakuje mieszki włosowe, uznając je za „obce” i zagrażające organizmowi. Teorii tej sprzyja współwystępowanie łysienia z innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym, takimi jak atopowe zapalenie skóry, bielactwo, reumatoidalne zapalenie stawów, czy zapalenie jelita grubego. Inną przyczyną może być podłoże genetyczne. Około 20-60% chorych ma w swojej rodzinie kogoś z podobnym problemem. U 10% osób z zespołem Downa występuje łysienie plackowate, co może wskazywać na związek choroby z genami występującymi w obrębie obecnego u tych osób dodatkowego chromosomu 21. Kolejną przyczyną może być stres oraz stany depresyjne. Mówi się także, że łysienie plackowate może być powodowane niedoborami witamin i składników mineralnych oraz mieć podłoże hormonalne.

Objawy

Pierwsze objawy występują najczęściej na skórze głowy, mogą jednak pojawić się również na brodzie, czy innych miejscach porośniętych przez włosy. Mimo że łysienie plackowate należy do chorób zapalnych, rzadko kiedy można zaobserwować stany zapalne w obrębie zmian chorobowych, takie jak rumienie. Wokół wyłysiałego miejsca na skórze można zauważyć tak zwane „włosy wykrzyknikowe”, czyli ułamane włosy o grubszych i ciemniejszych końcówkach. W cięższych przypadkach łysieniu towarzyszą zmiany na paznokciach, takie jak wgłębienia, bruzdy, czy pęknięcia. U każdego chorego łysienie przebiega w inny sposób. Ogniska wyłysienia mogą być zarówno pojedyncze, jak i mnogie, ich wielkość również jest sprawą indywidualną (choć średnica nie przekracza zwykle 10 cm). Również proces wypada włosów przebiega w różny sposób. Niektórzy pacjenci tracą je stopniowo, inni w bardzo szybkim tempie. Na szczęście, istnieje duże prawdopodobieństwo, że utracone włosy odrosną – tak dzieje się w niemal połowie przypadków. W początkowym stadium odrastające włosy pozbawione są barwnika, który pojawia się w późniejszym czasie. Na ponowny wzrost włosów nie mogą jednak liczyć chorzy, którzy utracili je wszystkie. Istnieje też prawdopodobieństwo nawrotu choroby.

Zobacz: Trycholog w Gdańsku – Leczenie wypadania włosów i łysienia. Lekarz od włosów.

Diagnostyka i leczenie

Z problemem łysienia plackowatego należy udać się do lekarza trychologa, który zajmuje się włosami i skórą głowy. Diagnoza opiera się najczęściej na wykonaniu badania o nazwie trichogram, które polega na analizie korzenia włosa. Do innych metod należy trichoskopia, czyli mikroskopowa ocena włosów i skóry głowy, polegająca na wykonywaniu zdjęć skóry zmienionej chorobowo w dużym powiększeniu. Pacjentom, którzy stracili wszystkie włosy dedykowana jest biopsja skóry, czyli pobranie fragmentu skóry. Leczenie łysienia plackowatego należy do trudnych i długotrwałych terapii. Nie zawsze również przynosi oczekiwane rezultaty. Do leków i metod używanych podczas leczenia należą:

  • Fotochemioterapia (UVA, UVB, PUVA) – polega na naświetlaniu zmian skórnych promieniami UVA i UVB. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent zażywa psoraleny, które uwrażliwiają go na światło. Najczęściej zabieg stosowany jest przez kilka miesięcy 3 raz w tygodniu.
  • Minoksydyl – zawarty w płynach do stosowania miejscowego, ma właściwości pobudzające porost włosów. Płyn stosuje się 2 razy dziennie na zmienioną chorobowo skórę.
  • Immunoterapia miejscowa – polega na zastosowaniu alergenów kontaktowych i jest jedną z najskuteczniejszych metod w walce z łysieniem plackowatym.
  • Mezoterapia igłowa – lekarz wprowadza pod skórę głowy specjalnie przygotowane koktajle, będące mieszanką minoksydylu, kwasu hialuronowego, kortykosteroidów oraz biotyny i witamin z grupy B. Najlepsze efekty można uzyskać po serii zabiegów wykonanych ok. 6 razy w odstępie tygodniowym.

Jak wygląda Trichoskopia? Zobacz na Youtube:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *