Category Archives: Czytelnia

Dolegliwości przy RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) może dotyczyć nie tylko stawów, ale również narządów wewnętrznych organizmu. Dlatego schorzenie to często nazywane jest chorobą ogólnoustrojową. Warto pamiętać, że zazwyczaj reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, wynikającą z nieprawidłowego działania układu odpornościowego organizmu. 0.0 00

Nieprzyjemny zapach z pochwy

Nieprzyjemny zapach z pochwy to najczęstsza dolegliwość, na którą skarżą się kobiety podczas wizyty u ginekologa. I choć każda z nich posiada swoją naturalną woń, to jeśli staje się ona przykra i drażniąca należy jak najszybciej udać się do lekarza. Może bowiem oznaczać to, że naszą pochwę zaatakowały bakterie bądź grzyby. Przyczyną niekoniecznie musi być… Read More »

Leczenie łupieżu pstrego

Łupież pstry to jedna z częściej występujących a jednocześnie najtrudniejszych w leczeniu chorób dermatologicznych. Etiologia tego schorzenia należy do stosunkowo skomplikowanych: wiadomo. że bezpośrednią przyczyną powstawania stanu chorobowego stanowi nadmierne, niekontrolowane namnażanie się drożdżaków z rodzin Malassezia globosa lub Malassezia furfur, które stanowią naturalną składową mikroflory naszego naskórka. Grzyby te bytują na naszej skórze przez… Read More »

Co to jest astygmatyzm

Wad wzroku jest wiele. Wystarczy spojrzeć jak wielu ludzi, których znamy, nosi okulary bądź szkła kontaktowe, korygujące niewłaściwe funkcjonowanie układu wzrokowego. Jedną z najczęściej występujących, ale też na szczęście stosunkowo łatwą do zniwelowania wadą, jest astygmatyzm. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jakości swojego wzroku, obraz przed oczami Ci się rozmazuje, to warto sprawdzić czy… Read More »

Krwiomocz oznaką charakterystycznych chorób męskich i kobiecych

Istnieje wiele różnic w budowie ciała kobiet i mężczyzn. Również w organizmach obu płci zachodzą różne zjawiska. Z tego też względu, istnieją choroby charakterystyczne dla kobiet oraz te, które dotyczą tylko mężczyzn. Jednakże, często różne choroby dają u kobiet i mężczyzn takie same objawy. Przykładem może być tu krwiomocz. 0.0 00

Wypadanie włosów a badanie włosa – jak badać włosy?

Wypadanie włosów – jak odpowiednio zdiagnozować przyczynę wypadania włosów? W świecie przepełnionym nieustanną gonitwą za karierą, sukcesem, pracą, oraz innymi znamionami świadczącymi o naszej przydatności dla społeczeństwa, zdarza nam się niejednokrotnie zapomnieć o tym co najważniejsze jest dla nas. Rozszyfrowanie tej zagadki nie będzie wymagało wielkiego skupienia, ani wysiłku intelektualnego. Bezapelacyjnie, kluczową kwestią jest zdrowie… Read More »

Przyczyny i objawy anginy

Angina u dziecka zwykle pojawia się bez ostrzeżenia i objawia się ostrym bólem gardła oraz trudnościami w przełykaniu. Dla najmłodszych jest to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań. Dlatego też po zaobserwowaniu u pociechy przekrwionych i obrzmiałych migdałków podniebiennych oraz białego lub żółtego nalotu ropnego na nich, należy udać się… Read More »