Zapobieganie chorobie refluksowej

Niestety nie ma jednoznacznej przyczyny powstawania choroby refluksowej, dlatego nie istnieją także skuteczne metody jej zapobiegania. O ile czynniki, które wzmagają powstawanie nieprzyjemnych dolegliwości związane ze stylem życia czy źle prowadzoną dietą można eliminować to istnieje szereg tych, na które chory ma niewielki wpływ. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim powstawanie refluksu w wyniku innych chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze oraz stosowanie leków, które pomagają owe schorzenia zwalczać.

Co więcej, refluks jest bardzo często chorobą dziedziczną, która objawia się głównie genetyczną dysfunkcją dolnego zwieracza przełyku i tego rodzaju dolegliwości również zapobiec się nie da.

Trzeba jednak przyznać, że według naukowców za winowajcę powstawania choroby refluksowej uważa się stres, właśnie dlatego tak ważny jest prowadzony tryb życia i otoczenie, w jakim spędzamy czas.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione przesłanki, jedynym sposobem na uniknięcie choroby refluksowej jest stosowanie odpowiedniej diety, ubogiej w potrawy ciężkostrawne i tłuste. Zamiast przypraw warto wybierać naturalne zioła, należy unikać także alkoholu oraz wyrobów tytoniowych – wspomina o tym jednoznacznie dr Kokurewicz w swoim poradniku „Choroba Refluksowa Przełyku„.

Ważne są także nawyki spożywania posiłków – te należy spożywać wolno, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Co więcej, dobrze jest jeść częściej w mniejszych ilościach i nie dopuszczać do przejedzenia się.

Warto również zaznaczyć, iż w celu zapobiegania powstawania refluksu nie stosuje się żadnych badań profilaktycznych. Badanie gastroskopowe, ultrasonograficzne czy pomiar pH treści żołądkowych stosowany jest tylko w przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby.

2 thoughts on “Zapobieganie chorobie refluksowej

 1. kano

  zawsze każdy przejmuje sie chorobą jak już ją ma. a zapobiegać nie ma komu…

  Reply
  1. ziwago

   Dokładnie.
   Po stwierdzeniu refluksu lekarz przepisał leki. Gdy spytałam czy nie nalżałoby wykonać badań, stwierdził, że gastroskopię zrobię jak będę stara…

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *