Refluks w ciąży

Refluks u kobiet ciężarnych pojawia się zazwyczaj w III trymestrze ciąży i cierpi na niego nawet 80% z nich. Objawia się tak samo jak u osób nie będących w ciąży, czyli uporczywym pieczeniem w przełyku i bólem za mostkiem, często dochodzi też kwaśny bądź gorzki posmak w ustach.

Istnieją dwie główne przyczyny powstawania refluksu w ciąży. Pierwszą z nich jest progesteron, który odpowiada poniekąd za utrzymanie ciąży, ale wpływa też na rozluźnienie przewodu pokarmowego i dolnego zwieracza przełyku. Drugim ważnym czynnikiem jest powiększająca się macica, który wypycha żołądek ku górze. Jedynym pocieszeniem jest fakt, iż u większości kobiet zaraz po porodzie bądź w okresie połogu dolegliwości refluksowe zanikają bezpowrotnie.

Istnieje kilka wskazówek, dzięki którym refluks w ciąży będzie nie co mniej uciążliwy. Trzeba pamiętać, że kobiety ciężarne nie mogą przyjmować wszystkich rodzajów leków ze względu na ochronę stanu zdrowia płodu – wszelkie leki dozwolone opisuje szczegółowo dr Kokurewicz w swojej książce „Choroba Refluksowa Przełyku„.
Ważna jest przede wszystkim dieta, która stosowana nieprawidłowo będzie tylko nasilać dolegliwości. Kobieta w ciąży powinna unikać potraw tłustych i smażonych, ale także kwaśnych (wliczają się do nich owoce cytrusowe) i przesłodzonych (kobiety ciężarne powinny unikać słodyczy). Warto także unikać tłustego nabiału, niewskazane są przede wszystkim pleśniowe sery. Cierpiąca na refluks powinna też zrezygnować z napojów gazowanych i rzecz jasna (chociażby ze względów zdrowotnych) alkoholu czy papierosów.

Aby złagodzić objawy refluksu warto zmienić nie tylko składniki swojej diety, ale także nawyki sposobu żywienia. Dobrze, kiedy ciężarna spożywać będzie większą liczbę posiłków, ale w mniejszej ilości. Ważne jest także dokładne przeżuwanie kęsów i jedzenie bez pośpiechu (bez połykania powietrza).
Zaraz po posiłku nie należy się kłaść, relaks powinien nastąpić w pozycji siedzącej. Ponieważ refluks może męczyć w nocy warto, by ostatni posiłek przyjęty został około 2 godziny przed zaśnięciem.

Ponieważ kobieta w ciąży nie może przyjmować różnego rodzaju leków zaleca się jej łagodzenie objawów refluksu środkami naturalnymi i tzw domowymi sposobami. Dobre skutki przynosi picie naparu z imbiru, rumianku, mięty czy siemienia lnianego. Skuteczne jest również picie chudego mleka bądź kefiru.

4 thoughts on “Refluks w ciąży

  1. natka

    Tak, refluks potrafi być naprawdę upierdliwy. Całe szczęście mi minął sam i nie musiałam się z nim długo męczyć. Po porodzie wszystko wróciło do normy.

    Reply
  2. Ola

    Jestem 29 ciąży a mecze się już od 20 tyg ale z tygodnia na tydzień co raz gorzej oby do końca i ze by minęło bo czuje się okropnie zgaga pieczenie w mostku i wymioty mleczarnia: (

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *