Przyczyny refluksu

Na chorobę refluksową cierpi każdego dnia około 10% społeczeństwa w krajach wysoce rozwiniętych a nawet 20% uskarża się na pojawienie tego rodzaju dolegliwości przynajmniej raz w tygodniu. Refluks może wystąpić z takim samym natężeniem zarówno u kobiet jak i mężczyzn oraz dzieci chociaż zauważa się, że natężenie dolegliwości zrasta wraz z wiekiem pacjenta.
Istnieje wiele czynników, które wpływają na powstawanie refluksu. Najczęściej wymienia się jednak upośledzenie pracy dolnego zwieracza przełyku, otyłość, zaburzenia trawienne oraz w przypadku kobiet ciążę.
Przy prawidłowej pracy dolnego zwieracza przełyku mięsień rozluźnia się w celu przyjęcia pokarmu do żołądka a następnie natychmiast kurczy tak, by nie dopuścić do cofania się treści żołądkowych i soków z powrotem. Jeśli zwieracz ten jest niewydolny i przepuszcza treści wtedy można mówić o refluksie.


Warto wspomnieć, że przyczyną refluksu są nie tylko dysfunkcje narządów układu trawiennego czy przełyku, ale także inne choroby, takie jak cukrzyca, przepuklina czy zaburzenia hormonalne.
Są również choroby, które może nie bezpośrednio wpływają na powstanie refluksu, ale powodują go leki, które pacjent zażywa w celu ich zwalczania. Do takich zaliczyć można pigułki hormonalne, leki na różnego rodzaju choroby płuc bądź nadciśnienie tętnicze – o szeregu innych chorób powiązanych z refluksem wspomina też w swojej książce „Choroba Refluksowa Przełyku” dr Konrad Kokurewicz.
Powstanie refluksu może wiązać się również ze stylem życia, jaki prowadzi chory. Tutaj brane są pod uwagę przede wszystkim nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu czy nałóg tytoniowy.

Przyczyny refluksu u dzieci

Wylicza się, iż nawet 50% noworodków i dzieci w okresie niemowlęcym cierpi na refluks. Tzw. „ulewanie” zanika samoistnie najczęściej po 3 miesiącu życia a jego przyczyną jest albo zbyt duża ilość przyjmowanego pokarmu albo niedojrzałość przewodu pokarmowego.

Przyczyny refluksu u kobiet w ciąży

Według statystyk, nawet 80% kobiet ciężarnych cierpi na refluks. Ten pojawia się najczęściej w III trymestrze ciąży a za jego występowanie odpowiedzialne są zmiany hormonalne. Głównym winowajcą jest w tym przypadku progesteron, który z jednej strony hamuje skurcze macicy, z drugiej jednak rozluźnia przewód pokarmowy.
Nie mniej ważną przyczyną występowania refluksu u kobiet w ciąży są czynniki mechaniczne. Dolegliwości refluksowe mogą pojawić się w wyniku powiększającej macicy, która wypycha żołądek do góry. Zbyt mała odległość pomiędzy przełykiem powoduje wydostawanie się treści żołądkowych (podobna przyczyna choroby refluksowej występuje u osób otyłych).

One thought on “Przyczyny refluksu

  1. Czaro02

    przyczyną jest jak zawsze zła dieta. Gdyby ludzie sie dobrze odżywiali to nie było by żadnych refluksów.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *