Przełyk Berreta

Co to jest przełyk Barretta? Przełyk Barretta to zmiana przedrakowa błony śluzowej przełyku bądź żołądka. Zdrowe komórki zostają zastępowane nabłonkiem ze szkodliwą metaplazją jelitową, która prowadzi do licznych zapaleń, trwałych uszkodzeń, nadżerek, krwawień a nawet raka.

Przyczyny

Przełyk Barretta jest następstwem nieleczonego refluksu żołądkowo – przełykowego. Według medyków w większości przypadków pojawia się po mniej więcej 10 latach od pojawienia się pierwszych symptomów choroby refluksowej. Główną przyczyną jest ingerencja kwasów żołądkowych, które cofają się do przełyku i tam zalegają, niszcząc tym samym jego barierę ochronną i błonę.

Objawy

Przełyk Barretta w dużej części przypadków nie daje żadnych objawów co oznacza, iż rozwija się niepostrzeżenie powodując groźne powikłania.
U części pacjentów w początkowej fazie występowania pojawia się zgaga, czyli uporczywe uczucie pieczenia w przełyku i ból z klatce piersiowej. Warto jednak dodać, że u niektórych objawy pojawiają się w nasilonej formie i są zazwyczaj podobne do tych typowo refluksowych, ale o silniejszym natężeniu – szczegóły opisał dr Konrad Kokurewicz w autorskiej książce „Choroba Refluksowa Przełyku„.

Rozpoznanie i leczenie

Diagnoza przełyku Barretta przebiega w procesie wykonania badania gastroskopowego, który polega na wprowadzeniu do przełyku sondy i dokładnym zbadaniu a także pobraniu wycinków z nabłonka ścianek przełyku.
Przełyk Barretta na szczęście można skutecznie wyleczyć. W tym celu stosuje się przede wszystkim nieinwazyjne metody, takie jak technika HALO, czyli ablacja falami radiowymi. Zabieg ten jest nawet w 70% skuteczny nie tylko w przypadku zaawansowanego stadium przełyku Barretta, ale nawet w stanach początkowych nowotworu.
Zabieg HALO trwa średnio 30 minut i polega na endoskopowej technice ablacji zmienionych tkanek przełyku prądem. Ciekawostką jest fakt, iż leczenie endoskopem usuwa tylko chore tkanki nie mieniając ani nie uszkadzając przy tym tych zdrowych.

Powikłania

Najbardziej niebezpiecznym i zagrażającym życiu powikłaniem przełyku Barretta jest nowotwór żołądka lub przełyku (najczęściej występującą odmianą w obrębie przełyku jest gruczolakorak).
Nie co łagodniejszym aczkolwiek również wymagającym natychmiastowego leczenia jest zapalenie przełyku, krwawienie przełyku oraz pojawienie się nadżerek. Stan zapalny utrzymujący się przez dłuższy czas przy dodatkowej ingerencji kwasów żołądkowych uszkadza nabłonek przełyku powodując blizny a w efekcie jego zwężenie.

Statystyki

Wylicza się, iż przełyk Barretta pojawia się u nawet 20% osób, które cierpią na chorobę refluksową. Co więcej, nawet u 15% z nich może dojść do powstania raka złośliwego żołądka bądź przełyku – osoby, u których występuje przełyk Barretta są nawet kilkadziesiąt razy bardziej narażeni na powstanie raka aniżeli osoby całkowicie zdrowe.

One thought on “Przełyk Berreta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *