Leczenie refluksu

Pacjentom, którzy uskarżają się na refluks zaleca się przede wszystkim zmianę diety i stylu życia. Ważny jest także schemat pożywania posiłku. Jeśli naturalne sposoby leczenia i łagodzenia objawów refluksu nie są wystarczające lekarz zalecić może leczenie farmakologiczne. To ma przede wszystkim na celu zmniejszenie kwasowości w treści żołądkowej. W tym celu zalecane są leki w grupy blokerów receptorów histaminowych bądź antagonistów receptorów histaminowych. W pierwszej zaś kolejności stosuje się inhibitory pompy protonowej.


Jeżeli leczenie farmakologiczne również nie przynosi pożądanych efektów zaleca się wykonanie zabiegu chirurgicznego. Warto dodać, że w obecnych czasach wykonuje się coraz częściej zabiegi mało inwazyjne, które opierają się na laparoskopii. W celu leczenia refluksu najczęściej znaną i stosowaną metodą jest laparoskopowa fundoplikacja sposobem Nissena, która polega na wykonaniu tzw mankietu zabezpieczającego przełyk i stanowiący niejako funkcję usprawniającą dolnego zwieracza – więcej o tego rodzaju zabiegu przeczytamy w książce „Choroba Refluksowa Przełyku” dr Konrada Kokurewicza. Trzeba jednak zaznaczyć, że ponad połowa pacjentów, którzy poddali się chirurgicznemu leczeniu refluksu po jakimś czasie znowu zaczyna odczuwać dolegliwości związane z chorobą refluksową i konieczne jest stosowanie farmakoterapii.

Należy pamiętać, że leczenie farmakologiczne ani chirurgiczne nie może odbywać się w przypadku kobiet ciężarnych. Te mogą stosować tylko naturalne metody łagodzące objawy zmieniając styl życia i nawyki żywieniowe.
Jeśli ciężarna decyduje się na stosowanie leków, mogą być one stosowane tylko przez krótki czas i muszą być to środki, które nie wchłaniają się do krwiobiegu, by nie zaszkodzić dziecku.

Dzieci, które cierpią na refluks w okresie niemowlęcym najczęściej nie wymagają żadnego leczenia bowiem tzw ulewanie zanika u nich samoistnie wraz z rozwojem przewodu pokarmowego i nie przynosi z tego tytułu żadnych niekorzystnych konsekwencji. Dzieci, u których zdiagnozowano refluks w postaci przewlekłej leczone są w sposób podobny jak osoby dorosłe.

Niestety niepocieszający jest fakt, że osoby, które we wczesnym dzieciństwie i dzieciństwie borykały się z refluksem bardzo często cierpią na niego także w wieku dorosłym. Co więcej, choroba przyjmuje zazwyczaj formę skrytą a stany zaostrzenia występują w różnym odstępie czasu i różnym natężeniem.

Warto nadmienić, że nieleczona bądź źle zdiagnozowana choroba refluksowa może spowodować nie tylko natężenie objawów, ale także szereg niebezpiecznych powikłań, takich jak przełyk Barretta (u nawet 10% chorych), zwężenia, nadżerki i krwawienia przełyku.

Osoby, które przeszły skuteczne leczenie refluksu powinny nadal stosować odpowiednie nawyki żywieniowe oraz dietę natomiast kontrolna gastroskopia nie jest konieczna o ile nie pojawiają się typowe dla tego nawracającego schorzenia objawy.

2 thoughts on “Leczenie refluksu

  1. Agnieszka

    No niestety, tak jak piszecie – jeśli chirurgicznie bedziemy leczyć chorobę refluksową to musimy zdawać sobie sprawę z tego że to zawsze będzie interwencja zewnętrzna w nasz organizm. Lepiej isć za namową Kokurewicz (tego od ksiazki) ze zmienić swój tryb życia i diete – to jako podstawa w leczeniu refluxu.

    Reply
  2. mietko

    mój wujek leczył refluks wódką. mówił, że pomaga. niestety nie wiem czy na pewno mu pomógł bo wujek już nie żyje 🙁

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *