Domowe sposoby na refluks

Refluks objawia się przede wszystkim uporczywą zgagą, która powoduje silne pieczenie w przełyku i ból w okolicach klatki piersiowej. Chorzy, którzy cierpią na tego rodzaju schorzenie oprócz farmakoterapii stosują najczęściej szereg metod domowych, dzięki którym te najbardziej nieprzyjemne symptomy zostają niwelowane bądź chociażby łagodzone.

Główną rolę w domowej walce z objawami refluksu odgrywa dieta. Oprócz zmiany tej niekorzystnej na zalecaną, czyli lekkostrawną czy eliminującą objawy polecane są produkty, które spożyte zaraz po pojawieniu się dolegliwości szybko je zwalczają.
Do tej pory cierpiący na refluks w momencie pojawienia się objawów stosowali mleko. Te chude wypijali w ilości jednej szklanki zaraz po posiłku lub od razu, gdy czuli dyskomfort. Najnowsze wyniki badań naukowców-dietetyków jasno jednak stwierdzają, iż mleko nie jest najlepszym sposobem bowiem redukuje ono objawy tylko na niedługi czas, za to przyczyniają się do nadprodukcji niekorzystnych kwasów żołądkowych, przez które refluks się wzmaga.

Korzystne jest natomiast stosowanie w trakcie posiłków suplementów diety, które bogate są w betainę HCL. Udowodniono również, że łagodząco na refluks działa sól morska natomiast ta zwykła, najczęściej stosowana w polskiej kuchni jest przyczyną nadmiernej produkcji kwasów i należy ją eliminować z diety.

Udowodniono także, iż łagodząco na refluks działają wszelkie produkty bogate w witaminę D. Zdaniem dietetyków dobrze jest również jeść sporo sałaty w trakcie głównego posiłku bądź pomiędzy nimi.
Podobno zgagę skutecznie niweluje też sok z aloesu. Co więcej, działa on łagodząco na uszkodzoną błonę przełyku. Właśnie dlatego warto pić co najmniej 30 ml sporządzonej z aloesu mikstury, by cieszyć się brakiem uporczywego pieczenia w przełyku.

Cierpiący na refluks często korzystają także z naparów ziołowych, które mają ponoć podobne działanie do leków farmakologicznych. W tej dziedzinie rządzi głównie napar z szałwii, rumianku czy korzenia lukrecji a więcej o dobroczynnym działaniu ziół można przeczytać w książce dr Konrada Kokurewicza „Choroba Refluksowa Przełyku„. Nieocenioną pomocą jest również wypita szklanka niegazowanej wody bądź roztworu wody z sodą oczyszczoną. Cierpiącym pomaga również sok z surowych ziemniaków oraz spożywanie migdałów lub ekstraktu z papai.

Warto jednak nadmienić, że nie tylko dieta pomaga zwalczyć podstawowe i te najbardziej dokuczliwe objawy refluksu. Zmiana stylu życia w tym przypadku ma również ogromne znaczenie.
Przede wszystkim zaleca się codzienny relaks nie tylko w postaci snu. Odprężenie niweluje stres, który podobno jest jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się choroby refluksowej.

Wspominając o odpoczynku trzeba jednak nadmienić, iż nie należy go realizować zaraz po spożyciu posiłku w pozycji leżącej, ponieważ taka wzmaga cofanie się treści żołądkowych z żołądka do przełyku. Ponieważ refluks wzmaga się szczególnie w nocy zaleca się spanie w pozycji półleżącej bądź na boku. Osobom, które borykają się z objawami refluksu poleca się także noszenie niezbyt obcisłych ubrań oraz zrezygnowanie z noszenia uciskającego paska w spodniach. Przebywając w domu warto stosować aromaterapię – idealnie na refluks sprawdza się olejek sandałowy.

 

6 thoughts on “Domowe sposoby na refluks

 1. felicjan

  Tak. nie ma co bawić się w branie jakichś tabletek, jak to tylko zamaskuje objawy i nie pokaże prawdziwej przyczyny refluksu. trzeba zmienić swoją dietę i dopiero wtedy mamy szansę na wyleczenie się z refluksu.

  Reply
 2. yyy

  Dobra, załóżmy brałem 10 lat tabletki przepisane przez lekarza, popsułem sobie zdrowie. Reflux nie zniknął, mogę domagać się odszkodowania? Załóżmy mam nagrania, że lekarzyna zaleca mi tabletki na spadek kwasu w żołądku, co jest błędem i co? Powinni płacić nieuki, kukiełki firm farmaceutycznych. Udają, że potrafią leczyć choroby przewlekłe, przecież to jest bezczelne niedouczenie, sprzedastwo, cofanie się w rozwoju… czy tam niedorozwoju

  Reply
 3. Sempai

  „Udowodniono również, że łagodząco na refluks działa sól morska natomiast ta zwykła, najczęściej stosowana w polskiej kuchni jest przyczyną nadmiernej produkcji kwasów i należy ją eliminować z diety.” Kto pisze takie brednie? Kto udowodnił? Widział ktoś inną sól niż sól morska???? KAŻDA SÓL JEST SOLĄ MORSKĄ! Nawet ze słonego jeziora które tysiące lat temu było morzem. Tylko ta znana w Polsce jest z mórz które były setki tysięcy lat temu. Stąd, tak jak w Kłodawie, jej pokłady są na poziomie 300-400 metrów. Posiada wszystko co potrzeba ludzkiemu organizmowi. Pod warunkiem, że jest brudna, kamienna. Najlepsza tzw drogowa. A propos: pamięta ktoś burzę jaką rozpętały debilne media polskie wraz z idiotami politykami w sprawie dodawania do wędlin soli drogowej parę lat temu? A to były najzdrowsze wędliny jakie można było kupić! Właśnie z tego powodu! Ale tak się steruje mózgami prymitywów tybylczych. Oczyszczone NaCl to śmierć. A większość taką stosuje. Bo miałka i bialutka 🙂 Otrzymywana w dzisiejszych czasach tzw sól morska pochodzi z zanieczyszczonych przez człowieka mórz i oceanów. Produkuje się ją w sposób chemiczny. Chcesz być chory, spożywaj sól morską-współczesną oraz oczyszczoną sól miałką. A na sprawdzenie tego co piszę, przejrzyjcie sobie jak jest robiona np sławna czarna sól haitańska 🙂 Przejrzyjcie sobie tabele związków chemicznych poszczególnych soli a zobaczycie co powinniście używać do potraw. Dostępne np w kopalni soli we Kłodawie.

  Reply
  1. ewa

   ta zwykła, to znaczy ta chemiczna, miałka, bialutka. Związek chemiczny a nie sól z kopalni. Bo taka tez sprzedają w sklepach.

   Reply
 4. maxlel7

  witam chodzę dwa lata po lekarzach i oni nie wiedzą jak mi pomóc te ich tabletki wyniosły mnie tyle co dobra wycieczka poza Europe także trzeba radzić sobie samemu domowymi sposobami bo NFZ -Czyli (NARODOWY FUNDUSZ ZAGŁADY) wam nie pomoże po prostu stosować się do diety a nie do ich recepty

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *