Diagnostyka (badania) w refluksie

Specjalistyczna diagnoza refluksu następuje najczęściej w zaawansowanym stadium schorzenia bądź pojawiających się powikłaniach choroby. Zazwyczaj cierpiący na najczęściej występujące objawy refluksu (takie jak pieczenie w przełyku, niesmak w ustach czy ból za mostkiem) bagatelizuje je próbując zwalczać niedyspozycję domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptece, bez recepty. Do lekarza udaje się dopiero wtedy, gdy objawy stają się bardziej uporczywe i nasilają się.

Diagnoza refluksu w podstawowej postaci następuje zazwyczaj po obserwacji i dokładnym wywiadzie lekarza z chorym. Nierzadko lekarz wykonuje również test przy pomocy pompy protonowej, którą leczenia przebiega przy pomocy inhibitorów. Dopiero jeśli tego rodzaju leczenie jest nieskuteczne zalecana jest wizyta u gastrologa w celu wykonania gastroskopii. Tego rodzaju badanie endoskopowe pozwoli nie tylko poprawnie zdiagnozować chorobę refluksową, ale także stwierdzić ewentualnie występujące u pacjenta powikłania, takie jak tzw przełyk Barretta czy zwężenia przełyku.
Sama gastroskopia polega na włożeniu sondy do gardła a następnie przełyku i żołądka. Dzięki niej możliwe jest również pobranie wycinków błon przełyku czy żołądka do badania histopatologicznego. Warto dodać, że zabieg ten trwa średnio 20 minut i jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym – szersze informacje na temat diagnostyki choroby refluksowej uzyskać można w książce dr Konrada Kokurewicza „Choroba Refluksowa Przełyku„.

Dodatkowymi badaniami, które zostają zlecone w celu diagnozy refluksu może być całodobowa pH-metria, czyli badanie stężenia kwasowości w treści żołądkowej oraz manometryczne badanie przełyku, dzięki któremu możliwe staje się zbadanie rozmiaru dysfunkcji mięśnia dolnego zwieracza przełyku. Badanie tego rodzaju służą nie tylko do diagnozy samej choroby, ale mogą być wykonywane także w tracie leczenia refluksu, by badać skuteczność dobranej dla chorego terapii.

Diagnozowanie refluksu u dzieci

U dzieci podobnie jak u dorosłych refluks diagnozuje się zazwyczaj na podstawie obserwacji występujących objawów. W celu potwierdzenia rozpoznania choroby najważniejszym badaniem w przypadku małych pacjentów jest całodobowa pH-metria. Trzeba jednak zaznaczyć, że badania diagnozujące są bardzo rzadko wykonywane u noworodków i niemowląt z objawami typowego refluksu mijającego, czyli ulewania. Stosowane są dopiero w przypadku pojawienia się groźnych następstw, takich jak objawy astmy czy nawracające zapalenia ucha środkowego.

W takim przypadku kolejnym badaniem, które może być pomocne w celu ustalenia odpowiedniego leczenia dzieci jest wykonanie badanie radiologicznego. RTG pozwala stwierdzić ewentualne upośledzenia wrodzone przewodu pokarmowego.

One thought on “Diagnostyka (badania) w refluksie

  1. user45

    lepiej nie czekać z objawami i nie diagnozować się samemu tylko pójść do kliniki do lekarza i on sprawdzi czy mamy refluks czy nie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *